Aprīļa prieks – ērika
Ziema vēl nesteidzas prom, Pavasaris kavējas…kā lai saņem dienas ‘’krāsu devu’’? Ir viens augs, kurš ir pieticīgs, pacietīgs, košs un izturīgs – ērika!
Kas tās ērikas ir?
Mūžzaļi puskrūmi. Vispār Ēriku dzimta ir ļoooti plaša. Galvenais izplatības rajons – Dienvidāfrika un Āfrikas kalni, tur aug vairāk kā 500 sugas.
Pie mums aprīlī un maijā uzzied sārtā ērika (Erica carnea). Krūms sasniedz 18-25cm augstumu, 30-60cm platumu, lapojums ir mūžzaļš, adatveida, zari izplesti. Ziedi sīki, dažādās krāsās – no baltas līdz tumši purpursarkanai. Aug lēni. Brīvā dabā sastopama Centrālajā un Dienvideiropā. Sārtā ērika tiek kultivēta no 1763.gada. Rietumeiropā ērikas ir galvenā viršu dārzu un akmensdārzu sastāvdaļa. Viršu dārzu stādījumu pirmsākumi meklējami Anglijā, vēlāk tos sāka veidot arī Holandē un Beļģijā.
Ērikas ir ļoti dekoratīvas bagātīgās ziedēšanas laikā. To kopšana nav grūta un tās veido biezus mūžzaļus paklājus. Ēriku krūmiņus apgriež tikai reizi 2-3gados, pēc ziedēšanas, taču ne vēlāk kā maija beigās. Tas jāievēro, jo sākot ar jūnija sākumu veidojas ziedpumpuri, kas uzziedēs nākošajā pavasarī. Ziemas sākumā ēriku krūmiņiem var redzēt pilnīgi attīstītus ziedpumpurus, ar kuriem tās ziemo.
Kur un kā stādīt?
Augsnei jābūt gaisa un ūdens caurlaidīgai, barības vielām vidēji bagātai līdz bagātai. Augsnes ph 4.5-5.5. Smilšainu augsni jāielabo ar kūdru un priežu mizu mulču 30 cm slānī. Jaunos stādījumus vasarā nevajadzētu iekaltēt. Mēslo ar rododendriem vai viršaugiem paredzētiem mēslojumiem.
Labi izskatīsies, ja stādīsi grupās – no vienas šķirnes pa 3-5 (ja dārziņš neliels) vai 10-15 (ja teritorija lielāka) stādiem 20-30 cm attālumā. Ērikas vari izvēlēties gan pēc krāsas – no koši baltas līdz tumši purpurvioletai, gan pēc lapojuma toņa – no zaļa līdz dzeltenam…
Ļoti labi izskatās kombinācijās ar skujeņiem, zālveida ziemcietēm. Rudenī ieteicams apdobes mulčēt ar kūdru un smalkas frakcijas priežu mulču. Ja sauss rudens, tad pirms ziemas salej.
Kur pirkt?
Protams, vislabāk stādus pirkt stādaudzētavā, kura ir vistuvāk dārzam, kurā plānots tos audzēt. Tomēr – galīgi nekas nenotiks, ja iepirksi ērikas būvniecības lielveikalos (Depo, K-Rauta utt.). Jā, tie, visticamāk būs ceļojuši no Polijas audzētavām, bet mana pieredze rāda, ka tur audzētas, tās pie mums ziemo labi. Šķiet, ēriku stādiņus Depo jau redzēju pārdošanā…
Ko ieekonomēsi? Speciālu braucienu uz stādaudzētavu un, iespējams, arī kādu latu, jo Latvijā audzētie stādi varētu būt dārgāki. Piedāvājums, protams, Latvijas stādaudzētavām stipri lielāks. Izvēle paliek paša ziņā…
Jā, ja nav sava dārziņa no pavasara prieka nav jāatsakās. Ērikas ļoti labi izskatās balkonkastēs pie loga, uz balkona malas, uz terases kompozīcijā ar skujeņiem toveros.
Tērbatas iela, ‘’Kūkotava’’. Balkonkastēs- ērikas.
Uz tikšanos tepatās,
Vineta
Interesanti raksti :
Laiks griezt! Par koku un krūmu apgriešanai labāko laiku parasti uzskata agru pavasari un vēlu rudeni. Tikai ir viens “BET” – diezgan daud ...
Vasaras Saulgrieži sagaidīti, Jāņi nolīgoti, jāņu bērni aizbraukuši. Kas atliek? Jākārto māja, jāatvadās no svētku pušķojuma, greznojuma. ...
Vasaras puķes jau sals ‘’nokodis’’, ziemcietes jau būtu laiks nogriezt, pabarot ar rudens mēslojumu un likt gulēt. BET – kur tad ņemt ko ...
Dāvanu saņemšanas un dāvināšanas prieks. Kā svētkos iepriecināt dārznieku, puķumīli vai vienkārši zaļi un ekoloģiski domājošos? Par to arī ...
Vasaras sezona beidzot ir klāt! Grili izvilkti, notīrīti un jau iemēģināti. To mūsmājās dara stiprais dzimums. Kas atliek dāmām? Rūpētie ...
Tags: dārza iekārtošana, dārza plānošana, ērikas, virši
Ko citi saka: