Sezonas augļi un dārzeņi un veselība
Jautājumi par veselīgu, pareizu uzturu rodas ne tikai ģimenēs, kur ir mazi bērni un problēmas ar vielu maiņu, bet katram normālam cilvēkam.
Mūsu uzturs vistiešākajā veidā ietekmē mūsu veselību un labsajūtu. Kas var būt vēl vērtīgāks mūsu organismam, ja ne svaigi augļi un dārzeņi?
Tomēr, mūsdienu sievietes ne vienu reizi vien aizdomājas par to, cik ļoti šie vizuāli skaistie augļi un dārzeņi ir svaigi un vertīgi?
Nav noslēpums, ka mūsdienās var nopirkt ne tikai mākslīgi izaudzētu dārzeni, bet vēl arī ģenētiski modificētu. Lai izvairītos no kļūdām, labāk iegādāties sezonas augļus un dārzeņus, kas izskatās dabīgi un, kuriem piemīt dabisks aromāts. Katram auglim un dārzenim, taču, ir sava smarža, jeb to esam piemirsuši?
Ziemā, skatoties uz lielveikala plauktos izliktajiem skaistajiem, sulīgajiem tomātiem un gurķiem, bulgāru papriku, nemaz nerunājot par zemenēm, persikiem un vīnogām, kārdinājums ir ļoti liels! Bet mēs jau sen esam pārliecinājušās, ka garšas ziņā tie gandrīz visi ir vienādi – tā ir transporta, kārbu, parafīna un dažādu ķīmisku vielu garša. Tai pašā laikā – mūsmāju bietes, burkāni, āboli, ķirbji ir daudz vērtīgāki un garšīgāki.
Ir vērts zināt, ka:
-
No aiz okeāna atvestajos produktos (tomāti, zemenes, āboli, persiki, vīnogas utt.) saglabājas ļoti mazs vitamīnu un vērtīgo vielu daudzums.
-
Labāk sasaldēt vietējos sezonas augļus un dārzeņus, kas ir ievākti mūsu reģionā. Tie ir daudz vērtīgāki.
-
Daudzi sezonas augļi un dārzeņi ziemā brīnišķīgi saglabājas mājas apstākļos, piemēram, ķirbis, burkāni, rāceņi, āboli, kartupeļi, pat dažas ogas.
-
Nav vērts pirkt pirmās sezonas augļu, dārzeņu un ogu partijas. Tās arī ir ievestas (visdrīzāk no siltākām vietām) un transportēšanas laikā jau ir paspējušas zaudēt daudz vitamīnu. Vidējā un vēlīnā raža vienmēr ir vērtīgāka par pirmo, ja vien, protams, tā nav no tava dārziņa.
-
Ideālas formas augļi un dārzeņi liecina par to, ka tie audzēti ir nedabīgos apstākļos. Arī dažādi nelīdzenumi uz augļiem (tos var ievērot uz citroniem un apelsīniem) un pārlieku lieli izmēri liecina par to, ka šie augļi, visdrīzāk, ir ģenētiski modificēti. Bez īpašas ekspertīzes veikšanas tu to neuzzināsi. Līdz ar to, ieteicams izvēlēties dabīga izskata augļus.
-
Citrusaugi transportēšanas laikā vitamīnus nezaudē, ja vien tiek uzglabāti saskaņā ar visām augļu uzturēšanas prasībām. Tomēr, pie mums tie var uzglabāties ļoti ilgi. Mandarīnus un hurmu nepērk vasarā. Ziemā neaug persiki un vīnogas.
-
Ja esi nolēmusi nopirkt ābolus, palūdz pārdevējai vienu ābolu pārgriezt uz pusēm un dodies pirkt citus produktus. Lai pārdevēja šo ābolu tev parāda, kad tu atgriezīsies. Normāli āboli, ja tos pārgriež, tumsnē daudz ātrāk.
-
No mūsu laukiem atvesti dabiski sezonas dārzeņi ir daudz vērtīgāki par eksotiskajiem. Nekautrējies atgriezties pie senajām labajām vecmāmiņu salātu receptēm. Ananāss un vista salātos – tas, varbūt, ir oriģināli, tikai ananāss mums ir atvests no tālienes, bet vista nav barota ar kukurūzu un kviešu graudiem. Labāk pagatavo vinegretu vai biešu salātus ar ķiplokiem vai melnajām plūmēm un riekstiem.
Pēc mūsu blogā šobrīd esošās aptaujas atbildēm var nojaust to, ka daudzas no mums ir pārliecinātas, ka, lai nodrošinātu savu ģimeni ar nepieciešamo vitamīnu daudzumu ziemā, ir absolūti gana ar to vien, ka tiek palielināta dārzeņu un augļu izmantošana.
Ja tu dārzeņus un augļus lieto un izvēlies tā, kā tika rekomendēts šai rakstā, tad viss ir kārtībā un kaut vai kaut kas (mēs šoreiz nerunājam par vitamīnu daudzumu šajos dārzeņos, bet gan par to vai tie tur vispār ir), bet tavam organismam tiek. Bet, ja tavs iepirkumu grozs tiek piepildīts ar skaistiem, spīdīgiem bumbuļiem, kas pie mums neaug un, vēl jo vairāk, tie neaug ziemā, padomā, varbūt, labāk pirkt sintezētus vitamīnus aptiekā…labuma īsti nekāda, bet tur, vismaz, nav tik ļoti bīstamu, ķīmisku vielu…
Pavasara avitaminoze ir daudzu problēma. Nesezonas dārzeņi un augļi tev nepalīdzēs. Ja jau tev tik ļoti gribās sevi palutināt ar kaut ko garšīgu arī ziemā, tad labāk atrodi veikaliņu vai privātu tirgus kiosku, kur tev parādīs produkcijas kvalitātes sertifikātu un, kur produktus ātri izpērk. Neaizmirsti pajautāt, no kurienes tiek vesti augļi un dārzeņi.
Dievs labāk zina, kas mums vajadzīgs. Ja pie mums neaug ananāsi un avokado – tātad mēs brīnišķīgi varam izdzīvot arī bez tiem. Ja tik ļoti gribās kaut ko eksotisku – izpēti, kad šim auglim ir sezonas laiks un pērc tikai tāpēc, lai apmierinātu savu vēlmi, bet ne tāpēc, lai pārēstos līdz pumpām.
Un neaizmirsti, ka ne Latvijā, ne tuvākajās valstīs netiek audzēti gigantiski, tavas galvas lieluma greipfrūti…
Uz tikšanos tepatās,
Aija
Interesanti raksti :
Daudzas saimnieces ledusskapī uzglabā produktus, kuriem vēsa temperatūra nemaz nav nepieciešama, bet dažreiz tā ir pat kaitīga. Izņemam no leduss ...
Šodiena ir tā diena, kas pieder mums, kad vēlos no sirds sveikt mūs visas kopā un katru atsevišķi! Gan māmiņas, gan vecmāmiņas, gan tās, kurām ...
Šoreiz bez vārdiem un liekvārdības. Neatkarīgi no tā vai tu esi māte vai meita, vai tev šobrīd 25, 40 vai 65, ziema aiz l ...
Dārzā darbu pašlaik tik daudz, ka nevar paspēt visus apdarīt : Mulčē; Veido savu viršu dobi; Ieziemo ūdensaugus; Gatavo smilts ...
Iestājoties ziemai, mēs sajūtam, ka āda mainās. Un ne uz labo pusi...Daudzām pat gribās saukt SOS un pat tonālie krēmi vairs nelīdz... Izrādās, i ...
Tags: augļi, avitaminoze, dārzeņi, sievietes veselība, uztura problēmas, veselīga pārtika
Ko citi saka: