Tēja vai kafija, dzert vai nedzert
Gan tēja, gan kafija jau sen ir kļuvušas par cilvēka dzīves neatņemamu sastāvdaļu. Katrs mūsu rīts sākas ar uzmundrinošā dzēriena tasīti.
Kas būtu labāk? Tēja vai kafija? Par to strīdēties nav jēgas – tā ir gaumes lieta, bet par šo dzērienu kaitīgumu vai vērtīgumu padiskutēt gan var.
Šobrīd ap šo tēmu vējo gan domstarpības, gan dažādi pretrunīgi uzskati.
Abi šie dzērieni satur kofeīnu, kas ne vienmēr vislabākajā veidā iedarbojas uz cilvēka veselību. Kafija satur 1,2-1,4% kofeīna,bet tēja, lai vai cik tas liekas dīvaini un neticami, veselus 5%. Viens gan ir zināms – dzerot tēju, kofeīns uzsūcas daudz lēnāk, tāpēc tā iedarbība ir vairāku stundu garumā. Tējas un kafijas kofeīna iedarbība ir dažāda: kafija stimulē sirds-asinsrites sistēmu, bet tēja – galvas smadzeņu darbību un centrālo nervu sistēmu.
Gan tēja, gan kafija var sniegt gan labumu, gan sliktumu – viss atkarīgs no izdzertā daudzuma. Nāvējoša kofeīna deva ir līdzvērtīga 10 gramiem – tās ir 100 kafijas tases, kas izdzertas viena pēc otras. Nedomāju, ka ir „kafijasmāni”, kas uz to būtu gatavi. Pie tam, puse kofeīna sadalās jau pēc 3-5 stundām.
Pēdējie pētījumi ir parādījuši, ka tēja un kafija mērenās devās nevar veicināt koronāro asinsvadu sirds slimības, cukura diabētu, aknu cirozi, insultu un onkoloģiskās saslimšanas. Ja tavs kuņģis ir vārgs, dzēriens var veicināt iekaisumu. Tāpēc dzert vajag mazāk piesātinātus, kairinošus dzērienus vai arī iegādājies speciālu kafiju bez kofeīna.
Ir svarīgi zināt kā kafiju vai tēju pagatavot pareizi. Iespējams, šo dzērienu cienītāji nebūs sajūsmā, izlasot šos padomus, bet šobrīd mēs nerunājam par to kā šo dzērienu padarīt aromatizētāku un garšīgāku, bet gan par to, kā minimizēt to kaitīgo ietekmi uz veselību.
Pati drošākā kafija – tā ir kafija, kas pagatavota speciālā kafijas vārāmajā traukā. Šādi gatavojot kafiju ne tanīni, ne rūgtums izšķīst nepaspēj.
Lai tēju pagatavotu maigāku, neļauj tai ievilkties ilgāk par 3 minūtēm, lai tanīni nepaspētu nonākt tavā tasītē. Bet, ja tu domā,ka šāda tēja nav pietiekami spēcīga, tad gatavojot tēju, tējas lapiņas ieber vairāk.
Vai tēju vai kafiju dzert grūtniecības laikā ir kaitīgi? Fakts ir tas, ka kofeīns „iziet” ne tikai caur mātes aknām, bet arī caur bērniņa aknām… Protams, pilnībā no ēdienkartes izslēgt šos dzērienus nav obligāti, bet ieteicams tos baudīt ar mēru. Ir veikti pētījumi, kas liecina par to, ka, ja grūtniece izdzer vairāk par 8 tējas vai kafijas tasītēm dienā, tad iedzimto slimību risks bērnam palielinās.
Sarežģī visu tas, ka šiem dzērieniem piemīt ne tikai kaitīga ietekme, bet tie ir arī vērtīgi!
Tējas vērtība ir neapstrīdama! Tā satur vērtīgus mikroelementus, tanīnu un palīdz cīnīties ar parazītiem. Reti kurš zina, ka tēja ir vērtīga gripas un vīrusu slimību profilakses nolūkos.
Kafijai arī ir sava vērtība – tā satur mums nepieciešamo silīciju. Šis elements iedarbojas uz mūsu temperamentu un, iespējams, ar to ir izskaidrojamas Brazīlijas iedzīvotāju „karstās asinis” . Tāpēc tasīte kafijas no rītiem ir labs dienas sākums, ar noteikumu, ja kafija ir dabiska.
Ir vēl viens svarīgs noteikums, kas jāzina katram kafijas vai tējas mīļotājam. Šiem dzērieniem piemīt arī urīnu dzenoša iedarbība.
Ja tas traucē, tad no tā var izvairīties sekojoši: 30-40 min. pēc aromātiskā dzēriena baudīšanas ieteicams izdzert tīru, negāzētu ūdeni. Izdzertā ūdens daudzumam jābūt par 1.5 reizi lielākam nekā izdzertās kafijas vai tējas daudzums.
(Par to, kas ir kofeīns un ko ļaunu vai labu tas mums dara – parunāsim nākamnedēļ.)
Lai tev jauka un saulaina svētdiena!
Uz tikšanos tepatās,
Aija
Interesanti raksti :
Lai pagatavotu marmora kafiju tev būs nepieciešamas divas tējkarotes maltas kafijas, 200 grami ūdens un piecdesmit grami piena. Uzvāri melno kafi ...
Kā redzams bloga blakus ailē, kur šobrīd dienas jautājums ir par dzērieniem, ko lietojam ikdienā, lielākais vairums no mums lieto kafiju. Un ne j ...
Vasarā mums vairāk tīk dzert aukstus dzērienus, toties vēsajos un aukstajos gada laikos priekšroku dodam siltai tējai. Kā šo iecienīto dzērienu p ...
Ne visiem patīk tēju uzliet mazajās tējkanniņās. Ir daudz vienkāršāk un ātrāk iemest krūzītē tējas paciņu, apliet to un pēc pāris minūtēm dzert. T ...
Ingvers ir labs palīgs cīņā ar saaukstēšanās simptomiem. Ingvera tēja nu jau ir pazīstama gandrīz katrā mājā – citā tā ir iecienīta vairāk, citā m ...
Tags: grūtniecība un kafija, kafija, kafija un tēja, kofeīns, tanīni, tēja, tējas, veselīgs uzturs
Paldies par vērtīgiem padomiem!
Vēlos iegādāties Dr. Millera Holy Tea. Vai varat ieteikt – kur?
Labdien! Arī es vēlētos uzzināt, kur var iegādāties Dr. Millera Holy Tea. Būšu pateicīga par informāciju!