Piepildām guļamistabu ar „miega aromātiem”
Ar miega traucējumiem šad tad dzīves laikā esam saskārušies gandrīz katrs no mums. Tas var būt pārguruma, spēcīgu pārdzīvojumu, sēdoša dzīves veida, nepareizas ēšanas un dienas režīma, vājas nervu sistēmas, saslimšanu sekas utt.
Bezmiegs var izpausties dažādi: var būt grūtības iemigt vai tieši otrādi – iemigt var būt ir viegli, bet naktī var mosties un grūti iemigt atkal, vai arī – miegs var būt ar biežiem pārtraukumiem un virspusējs, kas galu galā nesniedz nekādu atpūtu. Un izrādās – aromterapija piedāvā patīkamus un drošus veselīga miega atgūšanas veidus.
Un man tiem, kas cieš no bezmiega vai miega traucējumiem ir laba ziņa -pavisam nesen es iepazinos ar ļoti jauku un ļoti uzņēmīgu „miega aromātu” burvi – Lieni Griķi.
Es par miega traucējumiem sūdzēties nevaru, bet man ir vairāki tuvinieki (gan jauni, gan ne tik jauni), kuriem vai nu stresa, vai pārguruma dēļ šīs problēmas ir. Es daudz esmu lasījusi un pētījusi par ēteriskajām eļļām, kas šo problēmu risināt palīdz. Visi šie „smaržojošie palīgi” var palīdzēt mums mazināt nervu saspringumu un dāvināt dvēselisko un fizisko komfortu mūsu organismam. Bet vai mums ir laiks un sapratne par to – kuri ir šie aromāti, kādās devās tie lietojami, kā lietojami, kad lietojami un vai mums ir laiks tos meklēt, sarūpēt, jaukt kopā pareizās devās utt.?
Tad, lūk, Liene mums šos „miega aromātus” ir jau sarūpējusi gatavus – ir tikai jāizvēlas, kurš mums patīk vislabāk. Kaut arī man šādu problēmu nav, es ļoti gribēju migt smaržojošo palīgu pavadībā – tāpēc Es izvēlējos „Pavasara miega aromātu” .
Lai es pati un arī tu uzzinātu kas tad ir šie miega aromāti, ko tie līdz, kad līdz un kāpēc līdz, kā šī ideja un kāpēc radās, es šos jautājumus uzdošu pašai Lienei.
Jautājums: Liene, saki, lūdzu, kāpēc Tev, tik jaunai meitenei, kurai, droši vien nav miega traucējuma problēmas, radās šāda ideja?
Liene: Sveika, Aija! Paldies par jauko ievadu – neviens mani vēl nebija nosaucis par burvi.
Patiesībā ir tieši pretēji. Šāda ideja radās vajadzības dēļ – cik sevi atceros, vienmēr esmu cietusi no miega traucējumiem – dažreiz nevaru aizmigt, jo galva pilna ar visādām domām, bet visbiežāk tomēr cietu no trausla miega. Vienā brīdī sapratu, ka tā nevar vairs turpināt, tāpēc sāku interesēties par dažādiem veidiem, kā dabīgi nodrošināt veselīgu un kvalitatīvu miegu, nelietojot aptiekā nopērkamos medikamentus.
Sapratu, ka daudz ko ikdienā daru nepareizi, sākot jau ar ēšanu un guļamistabas iekārtojumu, un beidzot ar tādiem sīkumiem kā elektroierīču lietošana pirms gulētiešanas, istabas apgaismojums un temperatūras ietekme uz organismu, kas patiesībā nemaz nav sīkumi, bet gan nu jau neatņemama mana ikdienas sastāvdaļa. Lasot literatūru, ik pa laikam saskāros ar vārdiem "aromterapija" un "lavandas ēteriskā eļļa".
Toreiz aromterapija man saistījās ar ādas kopšanu (tējas koka eļļa ādas problēmām) un inhalācijām (eikalipts un lavanda) elpceļu saslimšanu gadījumā, bet nebiju vēl saskārusies ar informāciju, ka dažas ēteriskās eļļas var uzlabot arī miega kvalitāti. Un tad viena ceļojuma laikā manās rokās nonāca līdzeklis, kas izmainīja manu dzīvi – miega aromāts (kā to saucu es) jeb "pillow spray" (kā to sauc citur pasaulē). Tā nu sākās mans aromceļojums…
Jautājums: Liene, no kurienes šādas zināšanas, prasmes?
Liene: Pamatzināšanas tika apgūtas augstskolā – organiskā ķīmija, bioķīmija, farmakognozija, farmakoloģija, botānika, laboratorijas prakses, jo pēc izglītības esmu veterinārārste. Kas attiecas uz ēteriskajām eļļām – mans entuziasms un neskaitāmas stundas, kas pavadītas analizējot informāciju un zinātniskos pētījumos par ēterisko eļļu iedarbību. Medicīnas priekšzināšanas man palīdzēja vieglāk izprast izlasīto, atrast vajadzīgo, kā arī atsijāt nekorekto un lieko informāciju, kas attiecas uz eļļu pielietojumu, jo visam, kas tiek rakstīts grāmatās un internetā nedrīkst ticēt. Vienmēr ir jārok dziļāk un iegūtā informācija jāizanalizē no vairākām plaknēm.
Jautājums: Kā rodas šie aromāti? Pastāsti īsi.
Liene: Es centīšos īsi ! Pirmkārt jau vēlos pateikt, ka miega aromātus veidoju, balstoties uz ēterisko eļļu smaržas saderības principiem, kā arī uz ķīmisko sastāvu – izmantoju tās ēteriskās eļļas, kurās ir relatīvi augsts aldehīdu un esteru daudzums. Šiem ķīmiskiem komponentiem, kad tie tiek ieelpoti caur degunu, piemīt dabīgas nomierinošas un balansējošas īpašības.
Aromātu radīšana ir ļoti sievišķīgs un radošs, bet arī laikietilpīgs process, kas prasa lielu pacietību, jo dažu recepšu pieslīpēšana man aizņēmusi pat gadu. Miega aromātus veidoju tāpat kā parfimēri rada savus meistardarbus – smaržu sāku veidot no bāzes nots, kurās izmantoju ēteriskās eļļas ar relatīvi lielām molekulām (sandalkoks, ciedrs, vetivērija, benzoje, vaniļa u.c.), tad tiek pievienota sirds nots – tās ir eļļas, kurām ir mazākas molekulas un kuras izgaro ātrāk kā bāzes notis, kā, piemēram, lavanda, zaļā mirte, īlang-īlang, un kumelīte, līdz beidzot aromātu noslēdzu ar galvas jeb top noti (parasti tie ir citrusi).
Kad esmu izveidojusi vēlamo aromātu, aptuveni uz divām nedēļām to lieku tumšā, vēsā vietā "sadraudzēties". Kad aromāts ir izturēts nepieciešamo laiku, es to pasmaržoju un veicu atzīmes par izmaiņām kompozīcijā, un izlemju receptes tālāko dzīvi – vai turpināšu to uzlabot, atstāšu tādu, kāda tā ir (ja mani viss apmierina), vai arī atzīšu par nederīgu un sākšu visu no gala, kas visbiežāk arī notiek. Kad recepte pieslīpēta un aromāts beidzot gatavs, tas tiek testēts uz spilvena vismaz mēnesi.
Jautājums: Tiešām ļoti interesanti!!! Liene – kā darbojas šie aromāti un vai tie nevar būt kaitīgi? Atvaino par jautājumu, bet esmu dikti ziņkārīga…
Liene: Tie ir ļoti labi jautājumi, kurus būtu jāuzdod katram, kurš ir nolēmis pamēģināt šādu līdzekli. Te pavisam īsi pastāstīšu par smaržas fizioloģiju. Kad aromāts tiek ieelpots, smaržas molekulas piesaistās ožas receptoriem deguna gļotādā. Saistīšanās rezultātā deguna gļotādā tiek aktivēti enzīmi, kas nervu šūnām liek pārvadīt signālus caur ožas sīpolu uz smadzenēm, kur atrodas īpašs centrs, ko sauc par limbisko sistēmu. Limbiskā sistēma ir tā smadzeņu daļa, kas atbild par atmiņu, apetīti, slāpēm, asinsspiedienu, stresa līmeni, miegu, hormonu balansu u.c. fizioloģiskām funkcijām. Kā atbildi uz smaržu, limbiskā sistēma ierosina fizioloģiskas atbildes, apbrīvojot hormonus un citas ķīmiskas vielas, kas ietekmē dažādas ķermeņa funkcijas – mūsu gadījumā – relaksācijas līmeni un labsajūtu, kas arī ir miega aromātu darbības princips.
Jāpiemin arī, ka patīkami smaržojošs un vilinošs spilvens atstās pozitīvas atmiņas par gulētiešanas procesu un radīs nosacījuma refleksu smadzenēs. Gluži tāpat kā, piemēram, kafijas smarža saistās ar rītu un darba sparu, un liek mums justies modrākiem.
Attiecībā uz kaitīgumu – tie ir droši, ja tos lieto kā paredzēts – pirms miega, izsmidzinot pāris reizes uz spilvena un gultas veļas. Protams, līdzīgi kā ar visiem citiem līdzekļiem, retos gadījumos ir iespējama individuāla nepanesamība uz kādu līdzeklī sastopamu sastāvdaļu. Tādā gadījumā līdzekli jāpārtrauc lietot. Piesardzība jāievēro arī bērniem un grūtniecēm.
Jautājums: Kādus miega aromātus un kādos gadījumos ieteicams izvēlēties, jo es redzu, ka tiem ir dažāds sastāvs, tāpēc, droši vien, dažāda iedarbība?
Liene: Nav tādu specifisku indikāciju aromāta izvēlē, jo visi aromāti veidoti vienam mērķim – nodrošināt dziļu un atjaunojošu nakts miegu. Aromāta izvēle ir gaumes lieta, tāpēc arī izveidoju četrus pilnīgi atšķirīgus aromātus, lai varētu apmierināt dažādas cilvēku gaumes. Protams, noteikti būs cilvēki, kuriem nepatiks neviens no aromātiem, tāpēc intensīvi strādāju pie jaunu aromātu radīšanas. Varu pačukstēt, ka nākamā gada sākumā tirdzniecībā parādīsies jaunākais "Lillabies" aromāts – Lavanda&Vanilla.
Jautājums: Ja nu mūsu vidū ir kāda dikti čakla mājsaimniece, kas vēlas pati radīt šādu eliksīru, sapilinot kopā dažādas eļļas – ar ko, tomēr, tas atšķirsies no tavējiem miega aromātiem, kas tajos īpašs jeb citāds?
Liene: Vienkāršus miega aromātus, kuru sastāvā ir viena vai divas eļļas ir diezgan elementāri radīt, un to jebkura mājsaimniece var pamēģināt mājas apstākļos, pirms tam nedaudz pastudējot literatūru. Ja tomēr izvēlēsieties aromātus veidot no vairākām eļļām un radīt komplicētāku aromātu, tad te būs nepieciešamas pamatīgākas zināšanas un iemaņas ne vien aromterapijā, bet arī naturālajā parfimērijā, jo, pirmkārt, ne visas eļļas labi sader kopā pēc smaržas (estētiskā) viedokļa; un, otrkārt, var nejauši vai nezinot sajaukt eļļas ar pretējas darbības principiem.
Atceros, kad pati sāku nodarboties ar miega aromātu radīšanu, tad mani pirmie aromāti bija tiešām, kā Tu saki, salipināti un nebaudāmi, kas, protams, nozīmēja nelietderīgi izlietotu materiālu un naudu. Sabalansēts aromāts, kas veidots no ierobežota daudzuma ēteriskajām eļļām, laikam arī ir tas, ar ko mani aromāti atšķiras no citiem.
Jautājums: Liene, saki lūdzu: cik tad ilgi tie būtu jālieto – vai visu atlikušo mūžu?
Liene: Jā, lūdzu! Bet ja godīgi, tad nav nekādu nosacījumu. Vienīgais, ko es ieteiktu – dodiet aromātiem laiku sevi pierādīt! Pēc iegādes lietojiet to vismaz trīs nedēļas ik vakaru (viena pudelīte kalpos līdz pusgadam), un tad izvērtējiet, vai vēlaties turpināt līdzekļa lietošanu vai tomēr nē.
Jautājums: Tev uz šo brīdi ir radīti 4 aromāti „Pavasaris”, „Vasara”, „Rudens” un „Ziema”– tie jāiegādājas katrā gadalaikā savs jeb…?
Liene: Šie nosaukumi ir saistīti ar asociācijām, kas rodas, pasmaržojot aromātus. Pavasaris kā gadalaiks ir zaļš, plaukstošs un svaigs, gluži kā mans "Pavasara" aromāts, jo līdzekļa sastāvā ir zaļā lavandas un mirtes nots, kā arī citrona un litsejas svaigums, bet "Vasara" ir salda un reibinoša kā ziedu pļava un svaigi kaltēts siens, kurā jūtama romiešu kumelīte un galvu reibinošs baldriāns. Rudens smaržo pēc nokritušām lapām, zemes un kokiem, par ko parūpējusies vetivērija un sandalkoks.
Un "Ziema"… mans pirmais radītais un mīļākais aromāts – silti, mājīgi un saldi – pēc vaniļas, sandalkoka, īlang-īlang un bergamotes. Izvēlieties to, kurš Jums liekas vispatīkamākais, lai arī kāds gadalaiks būtu.
Mīļš paldies, Liene, par ceļojumu “miega aromātu” pasaulē! Jā, un, starp citu – šos jaukos, smaržīgos un vērtīgos aromātus var iegādāties Rīgā "Nakts Mēbeles" salonā – T/C "Spice Home" 2.stāvā, kā arī Jelgavā – veikalā „DB Daba”, Raiņa ielā 17. Drīz arī aromātus būs iespējams iegādāties internetā – "Lillabies" mājas lapā par īpaši izdevīgām ražotāja cenām.
Un nobeigumā – PĀRSTEIGUMS!
Sešām lasītājām Liene vēlas dāvināt miega aromātu mini komplektus, kas sastāv no divām 15 ml pudelītēm, un līdz ar to piedalīties 1 mēneša garā aromātu testēšanā. Lai pieteiktos šai iespējai, līdz 18. novembrim raksti vēstulīti uz lienegrike@inbox.lv un pavisam nedaudz pastāsti Lienei, kāpēc arī Tu vēlies šos aromātus pamēģināt. Liene izvēlēsies sešas vēstuļu autores un par iespēju viņām šos aromātus saņemt sazināsies personīgi. Bet pēc 1 mēneša mēs atkal satiksimies tepat blogā, lai dzirdētu kā jūtas un kā tad izguļas šīs sešas miega aromātu īpašnieces tagad.
Paldies Lienei un uz tikšanos tepatās atkal,
Aija
Interesanti raksti :
Es jau otrdien, mūsu iknedēļas jaunumu vēstulē visām mūsu sekotājām pavēstīju, ka tuvojas 3 sirsniņdienas arī buduāra grāmatplauktā . Un n ...
Cik daudz skaistu vārdu, pateicību, stāstu un notikumu aprakstu PĒC šīs dienas mēs esam šajos trijos mēnešos saņēmušas! Paldies jums visas ...
No 11.jūlija līdz 25.jūlijam tiek pasludināts konkurss, kurā piedaloties, tu vari vinnēt ortopēdiskos kāju īkšķu regulatorus. Ja šī prob ...
Dāvanu saņemšanas un dāvināšanas prieks. Kā svētkos iepriecināt dārznieku, puķumīli vai vienkārši zaļi un ekoloģiski domājošos? Par to arī ...
Vasaras sezona beidzot ir klāt! Grili izvilkti, notīrīti un jau iemēģināti. To mūsmājās dara stiprais dzimums. Kas atliek dāmām? Rūpētie ...
Tags: bezmiegs, miega aromāti, miega problēmas, miega traucējumi, miegs, problēmas ar miegu, slikts miegs
Ko citi saka: