Kā ziedus ielikt vāzē un tos ilgāk uzglabāt
Nav sievietes, kurai nepatiktu ziedi un mēs visas zinām CIK ļoti var pārvērst visvienkāršāk iekārtoto vai pat drūmāko telpu kaut vai viens lauku puķu pušķītis uz galda.
Šodien nedaudz par to, kādas tad vāzes šiem ziedu pušķiem vai atsevišķiem ziediņiem izvēlēties un kā tos ievietot vāzēs tā, lai viss izskatītos pēc iespējas skaistāk un ilgāk. Tāpat kā mēs cenšamies izskatīties skaistākas, ģērbjoties pēc konkrētiem principiem, tā arī ziedi izskatās daudz labāk, ja tos ieliekam pareizā vāzē.
Kā ziedus ievietot vāzē tā, lai tie izskatītos vislabāk?
Palūkojies, cik cēli izskatās parastie flokši, ja tos ievietosim klasiskā vāzē, kas atgādina grieķu amforu. Tie tūlīt pat nokļūst visu uzmanības centrā, vai ne?
Vai arī rudbekijas, topinambūru ziedi vai tiem līdzīgie, ar kuriem ir pilni piemāju dārzi – vislabāk tie izskatās skaistā, krāsainā vai caurspīdīgā stikla vāzē.
Tulpes ir ziedi, kas ir skaisti paši par sevi. Un liekas – tāpēc vien tām būtu tādām jāizskatās jebkurā vāzē. Bet tas tā nav. Tulpēm vislabāk piedien vāze ar stingrām, ģeometriskām formām un absolūti caurspīdīga.
Un vēl viens moments – vāzei ir jābūt platai. Lai tulpes izskatītos skaisti, to ir jābūt daudz.
Savukārt, roze – ziedu karaliene, ļoti labi jūtas arī lepnā vientulībā. Un šis skaistais zieds brīnišķīgi izskatās skaistā, tievā vāzē un vislabāk – kristāla. Šis ir lielisks noformēšanas variants brokastīm vienatnē vai divatā.
Vispār jau daudzi ziedi augstā, tievā vāzē interesantāk izskatās vienatnē, nekā esot pušķī. Ja tu klāj galdu pusdienām, kurās piedalīsies tuvs draugs, tad labāku variantu neatrast.
Bet, ja tu gaidi ciemos daudz viesus, kuri tiks sēdināti pie bagātīgi klāta galda, tad noteikti labāk iederēsies ziedu buķete. Piemēram, galda centrā masīvā, skaistā vāzē ieliktas gladiolas.
Ģimenes pusdienu galdam liels ziedu pušķis izskatīsies dīvaini, tāpēc šajā gadījumā labāk iederēsies vienkārši dārza ziedi, kas ielikti zemā, jaukā vāzītē.
Vai arī – pavasarim vai rudenim tuvojoties, uzliec katram uz šķīvīša jauku, mīļu „vēstījumu” .
Gerberas
Šie ziedi nostāvēs ilgāk, ja ūdenim pievienosi dažus pilienus nearomatizēta skalošanas līdzekļa, kuram ir minimāls ķimikātu daudzumu.
Gladiolas
Ja vien iespējams to zināt, gladiolas pērc tās, kas ir audzētas atklātā vietā. Oranžērijās audzētie ziedi ļoti bieži tiek griezti pārāk agri, tāpēc nespēj pilnībā uzplaukt. Lai visas lielās ziedkopas uzplauktu labāk, augšējās (sīkās) ir jānoplūc.
Maijpuķītes
Nekad šos ziedus neliec kopā ar citiem ziediem. Atrodoties blakus maijpuķītēm, citi ziedi novīst daudz ātrāk.
Narcises
Šos dzeltenos pavasara ziedus nebūtu jāliek kopā ar pārējiem vismaz 24 stundas pēc noplūkšanas. Tās izdala fermentus, kurus citi augi paciest nespēj un tāpēc novīst krietni ātrāk.
Tulpes
Ja pāris reizes ar adatu iedursi tulpes zieda virsējā daļā, tad zieds vāzē plašāks vairs neuzplauks. Ja tulpes ziedi nokāruši savas galviņas, noliec tos zem lampas.
Rozes
Ja 20 cm garumā rozes kātu iemērksi uz 20 sekundēm verdošā ūdenī, tā nostāvēs daudz ilgāk. Šis padoms ir tikpat aktuāls arī flokšiem, saulespuķēm, dālijām un krizantēmām. Šīs procedūras ilgums atkarīgs no zieda kāta resnuma un stipruma. Piemēram, flokšus nav jātur verdošā ūdenī ilgāk par 5 sekundēm. Savukārt, saulespuķes var iemērkt tajā uz 1-2 minūtēm.
Vāzes izvēle
Vāzes ir ļoti rūpīgi jāmazgā. Keramiskajās vāzēs uzkrājas daudz vairāk baktēriju, nekā stikla un porcelāna vāzēs.
Kur vāzi nolikt?
Neliec vāzi ar ziediem blakus augļiem. Nogatavojušies augļi izdala fitoncīdus, kas paātrina ziedu novīšanu.
Līdzeklis grieztu ziedu uzglabāšanai
Vislabākā līdzekļa recepte griezto ziedu dzīves ilguma pagarināšanai: uz 1 litru ūdens sajauc 2 ēdamk. galda etiķa ar 2 ēdamk. cukura. Etiķis pasargā no mikroorganismu vairošanās, bet cukurs ir laba augu barība.
Ko darīt ar lapām?
Pirms liec ziedus ūdenī, noplūc visas tās lapas, kas atradīsies zem ūdens, jo, atrodoties ūdenī, tās var provocēt pūšanas procesus.
Ziedu nogriešana
Nogriezti ziedi nenokārs savas galviņas tik ātri, ja no paša sākuma apiesimies ar tiem pareizi:
-
Ziedu kātus vispirms ir jānogriež un zem ūdens strūklas jāieliek ūdenī. Tā rīkojoties, uz zieda kāta neizveidosies gaisa starplika, kas traucē uzņemt ūdeni.
-
Ziedu kātus leņķveidīgi jānogriež ar asu (noteikti asu) nazi vai šķērēm. Tas palielina ūdens uzņemšanas laukumu.
-
Ja nogriežot zieda kātu, izdalās šķidrums, kas līdzīgs pienam, tad tas ir jāapstādina, jo citādi ziedi pārstās ziedēt un jau nākamajā dienā novītīs. Lai to varētu izdarīt, nogrieztā kāta daļa ātri jāiegremdē verdošā ūdenī vai arī nedaudz jāapdedzina virs sveces liesmas.
Uz nakti ziedus noliec pēc iespējas vēsākā vietā. Tas divkāršos to dzīves ilgumu.
Ūdens temperatūra
Neliec ziedus ledainā ūdenī. Ūdenim jābūt istabas temperatūrā.
Jā, prasme ielikt ziedus vāzē ir gandrīz vai vesela māksla, kuru mēs apgūstam visa mūža garumā un ceru,ka arī šie padomi tev noderēs.
Bet, ja tev dārzā aug iemīļotie ziedi un tu vienkārši vēlies par tiem priecāties arī mājās esot, tad šeit ir vajadzīga tikai laba gaume un vēlēšanās iepriecināt gan sevi, gan savus mājiniekus. Nes šo prieku arī mājā iekšā un noteikti viss izdosies!
Uz tikšanos tepatās,
Aija
Interesanti raksti :
Vasaras Saulgrieži sagaidīti, Jāņi nolīgoti, jāņu bērni aizbraukuši. Kas atliek? Jākārto māja, jāatvadās no svētku pušķojuma, greznojuma. ...
Vasaras puķes jau sals ‘’nokodis’’, ziemcietes jau būtu laiks nogriezt, pabarot ar rudens mēslojumu un likt gulēt. BET – kur tad ņemt ko ...
Vasaras sezona beidzot ir klāt! Grili izvilkti, notīrīti un jau iemēģināti. To mūsmājās dara stiprais dzimums. Kas atliek dāmām? Rūpētie ...
Dārzā darbu pašlaik tik daudz, ka nevar paspēt visus apdarīt : Mulčē; Veido savu viršu dobi; Ieziemo ūdensaugus; Gatavo smilts ...
Dāvanu saņemšanas un dāvināšanas prieks. Kā svētkos iepriecināt dārznieku, puķumīli vai vienkārši zaļi un ekoloģiski domājošos? Par to arī ...
Ko citi saka: