Kā izvēlēties ziemas zābakus
Tuvojas ziema un arvien biežāk sievietes apstājas pie krāšņajām vitrīnām, pētot ziemas apavus.
Lai vai kā, tomēr, bez kvalitatīviem apaviem ziemā neiztikt. Kam tad būtu jāpievērš uzmanība, kad ejam iegādāties ziemas zābakus? Kā mums atšķirt labus apavus no nekvalitatīviem?
Kādi zābaki labāki
Izvēloties zābakus (nav svarīgi sieviešu vai vīriešu), pievērs uzmanību materiālam, no kura darināta zābaku virsma un iekšpuse. Dabiskas ādas zābaki, protams, ir vispareizākā izvēle.
Ādas aizstājējmateriālus dažreiz ir grūti atšķirt no īstas ādas. Pamēģini tā – patausti dažus apavu pārus, kas atrodas vitrīnā – dabīgās ādas apavi pēc taustes būs siltāki. Materiālu var noteikt arī savādāk: ja tev izdosies atrast neapstrādātu materiāla maliņu, papēti to. Ādas aizvietotājam ļoti viegli var saskatīt auduma pamatni.
Ja lielāko laika daļu tu pavadi automašīnā, ziemai vari iegādāties arī zamšādas zābakus. Zamša materiāls ir ļoti skaists un to nevar sajaukt ne ar vienu citu. Tomēr, zamšādas zābaki ir arī ļoti kaprīzi: tie necieš reaģentus, ar kuriem ļoti dāsni tiek apstrādātas mūsu ielās ziemā. Zamšādas materiāla virsma kļūst nepievilcīga un beigu beigās sāk zaudēt savu izskatu pat ūdens ietekmē. Protams, rūpīga kopšana un uzturēšana var ievērojami pagarināt tavu zamšādas zābaku mūža garumu, bet ikdienas burzmai labāk dot priekšroku ādas apaviem.
Botforti
Botforti – tie ir gari zābaki virs ceļgaliem, kas ir diezgan nepraktiski. Pirmkārt, tos nevar nēsāt ar jebkuru apģērbu, bet gan tikai ar īsu apģērbu vai ļoti šauriem džinsiem.
Botforti, kas uzvilkti pie gariem svārkiem vai platām biksēm, zaudē gan savu izskatu, gan efektīgo kolorītu. Šādiem zābakiem visbiežāk ir ļoti augsts papēdis. Ja tavas kājas no tādiem nepiekūst, vari tad pirkt droši. Tomēr ātrai iešanai vai braukšanai pie stūres tie nebūs ērti. Pluss ir tas, ka šādi zābaki aizsargā kāju no aukstuma gandrīz pilnībā, ko nevar izdarīt citu modeļu zābaki. Ja gribēsi un pacentīsies, atradīsi botfordus arī bez papēža.
Pagājušajā sezonā īpaši moderni kļuva zābaki ar kažokādu uz ārpusi (untes). Tie izskatās neparasti, jo vējā plandošā kažokādas spalva gaitu padara īpaši elegantu. Šādi modeļi ir gan ar papēdi, gan bez tā.
Dīvaina likumsakarība: šāda modeļa zābakiem bez papēža kažokāda no ārpuses ir dabīgā, bet modeļiem ar augstu papēdi tā ir mākslīgā. Lai vai kādu modeli tu neizvēlēsies, uzmanīgi izpēti zābaka virspusi – kažokādai jābūt nošūtai kvalitatīvi, izpēti vai kaut kur nerēgojas „lieki” ādas gabaliņi vai stūrīši. Iekšpuse šādiem zābakiem var būt gan auduma, gan mākslīgās kažokādas, gan aitādas. Dabiski, ka aitāda būtu vislabākais variants, jo šādos zābakos tavas kājas nenosals nekad.
Zābaku mērīšanas īpatnības
Un tā, tu esi veikalā. Lūk, tie zābaki, kuri tev jau sen patīk. Pārdevēja atnes tev vajadzīgo izmēru un sākas pats interesantākais. Uzvelkam zābakus. Tagad nedaudz jāpamīņājas uz vietas, lai noskaidrotu, kā jaunajā „mājā” jūtas tavas kājas. Vai nekur nespiež, vai pēdai ir ērti, vai pirkstu gali neatduras zābaku purngalā? Ja tā, tas nozīmē, ka zābaka izmērs un apjoms tavai kājai der ideāli. Brīnišķīgi!
Parasti iesaka iegādāties zābakus par vienu izmēru lielākus – it kā tamdēļ, lai ziemā zābaki nesaspiestu kāju. Bet tas nav gluži pareizi. Jā, patiešām, ja kāja zābakā būs ļoti apspīlēta, saspiežot visu kažokādu, tad šādos zābakos tev ziemā diez vai būs silti. Tomēr pieredze liecina, ka pat augstas kvalitātes zābaki laika gaitā kļūst brīvāki un kāja tajos sāk kūļāties.
Lai no tā izvairītos, izvēlies zābakus, ņemot vērā to, ar ko tu tos valkāsi, jo ne katra pilsētas dāma nēsā siltas vilnas zeķes un biezas zeķbikses …
Padoms: nekautrējies paņemt līdzi uz veikalu biezas kokvilnas zeķes. Ja zābakus mērīsi ar zeķēm, bet ne uz plānajām zeķēm, tu ziemā nebrīnīsies, kāpēc zābaki pēkšņi ir kļuvuši tik šauri un grūti uzvelkami. Zābakus mērot, ir svarīgi ne tikai izvēlēties pareizo izmēru, bet arī zābaka stulma platumu. Ja pēdai ir ērti (kāja nekūļājas un pirksti neatspiežas pret purngalu), bet no sāniem spiež, šis modelis, diemžēl, tev neder. Un nav pat vērts mērīt to pašu modeli, tikai par izmēru lielāku – lielāku komfortu tajos nejutīsi. Labāk pameklē citu modeli.
Izvēloties garus zābakus, ir jāzina viena nianse: stulms tavai kājai var izrādīties pārāk šaurs. Bet, ja zābaki ikru rajonā kāju saspiež tikai nedaudz, šāda atkāpe ir pieļaujama, jo ar laiku tie kļūs brīvāki. Bet atceries – stiepjas tikai dabīgās ādas apavi.
Tagad zābakus novilksim un apskatīsim tos no ārpuses.
Zābaku kažokāda un furnitūra
Ja savas kājas vēlies saglabāt siltas, zābaka iekšpusē jābūt dabīgajai kažokādai. Mākslīgā kažokāda sviedrus neuzsūc, kājas neelpo un tāpēc ātri nosalst.
Lai novērtētu kažokādas kvalitāti, salīdzini vairākus veikalā esošos zābaku modeļus. Kvalitatīva kažokāda ir bieza, blīva, saspiežot uzreiz iztaisnojas. Lai pārliecinātos, ka zābaki ir ar dabīgās kažokādas iekšpusi, attaisi rāvējslēdzēju un paver kažokādas spalvas ar pirkstiem un palūkojies uz pašu pamatni – kažokādas spalvām jābūt uz ādas, nevis uz auduma. Kažoks uz auduma ir sintētikas pazīme. Pat, ja pārdevēji cenšas tev iegalvot, ka tā ir „jauna tehnoloģija”, netici. Auduma blīvums ir vairākas reizes mazāks par dabīgas ādas blīvumu, līdz ar to kājas sals pat nelielā salā.
Pievērs uzmanību tam, kādas viltības izmanto ražotāji, lai savu produkciju palētinātu: zābaka iekšpuses redzamajai daļai izmanto dabīgo kažokādu, bet pēdas zonā, kur tas nav saskatāms – mākslīgo. Līdz ar to ir skaidrs, ka arī siltums šādos zābakos nesaglabājas un arī iznēsājas mākslīgā kažokāda daudz ātrāk.
Ja zābaki ir ar rāvējslēdzēju, vairākas reizes pārbaudi, vai tas ir viegli aizvelkams. Kažokādas odere nedrīkst traucēt šim procesam. Rāvējslēdzējam no iekšpuses jābūt nosegtam ar oderīti – tādā veidā zābaka iekšpusē siltums saglabāsies vēl labāk.
Ja tev patīk zābaki ar šņorējumu, atceries – jo šņorējums atrodas tuvāk purngalam, jo vieglāk būs zābaku apaut un novilkt. Vēl viens šņorējamo zābaku pluss ir tas, ka stulma daļā ar šņorējumu var regulēt zābaku platumu tā, kā tev ir ērtāk.
Katra jaunā sezona atnes sev līdzi arī jaunas modes vēsmas: no veikalu plauktiem pamazām sāk izzust zābaki ar vizuļiem, spīguļiem un ķēdītēm. Šos modeļus nomaina neuzkrītošas sprādzes, ādas šņorītes un pušķi. Iegādājoties zābakus, padomā, pie kāda apģērba tos valkāsi. Ja tev patīk svārki – tu vari pirkt zābakus ar sprādzēm un pušķiem, jo šie elementi neķersies apģērbā un neatplīsīs. Bet, ja tev vairāk patīk nēsāt bikses, praktiskāk būs, ja tu izvēlēsies zābakus bez pušķiem un sprādzēm, jo zem biksēm tas viss vienalga nav redzams.
Sprādžu stiprinājuma kvalitāti pārbaudīt ir viegli – nedaudz pagrozi to pirkstos tā, it kā gribētu noplēst. Stiprinājumam jābūt stingram – elementi nedrīkst ne šūpoties, ne ļauties atdalīties. Ja zābaku dekoratīvie elementi ar līmi ir pielīmēti neakurāti, ja redzamas līmes paliekas – tas liecina par izstrādājuma slikto kvalitāti.
Ziemas zābaku papēdis un zole
Jau sen ir skaidrs – jo zābakam ir mazāk dekoratīvo elementu, jo ilgāk tas saglabās savu sākotnējo izskatu. Tāpēc vēlreiz skrupulozi pārbaudi visus stiprinājumus, sprādzītes, spīguļus, dekoratīvos elementus un padomā vai tādi zābaki tev ir vajadzīgi.
Tagad pētām papēdi un zoli.
Zoles stiprinājumi ir dažādi: ar līmi, ar diegiem vai arī – zole var būt lietā, kā viens vesels kopā ar pašu zābaku. Nedaudz atliec zoles malas, pārliecinies, ka tā nekur neveras vaļā un ir piestiprināta kā nākas. Ziemas zābaku zolei jābūt biezai, ne plānākai par 1 cm. Ziemas zābakos ar plānu zoli, tavām kājām nekad nebūs ērti un silti. Zoles materiāls – termoelastoplasts, gumija, polivinilhlorīds (PVC). Visi šie materiāli nelaiž cauri ūdeni, bet vislabāko saķeri ar zemi nodrošina tomēr gumijas zole.
Papēža var nebūt vispār, bet tas nav mīnuss. Zābakos bez papēžiem nekad nesalūzīs stupinators, pie tam tajos ir drošāk staigāt apledojuma laikā. Bet, ja tu izvēlies zābakus ar papēžiem, papēti to materiālu. Visnedrošākie ir plastmasas papēži. Tādi ļoti bieži nolūzt un ļoti ātri nonēsājas.
Tagad noliec zābaku uz līdzenas virsmas un uzspied uz tā pacēluma. Ja papēdis atvirzās uz aizmuguri – zābakam ir slikts stupinators, šādus apavus labāk neiegādāties.
Un nobeigumā vēl viens vienkāršs padoms: ja ziemas zābakus tu ej pirkt kopā ar vīru, ieklausies viņa padomos, bet izlem, tomēr pati. Tās ir tavas kājas un neviens tavā vietā nespēs izlemt, kādos apavos tām būs ērtāk.
Lai pirkums izdodas! Bet nākošreiz parunāsim vai botforti piestāv arī mums – 40+ gadīgajām.
Uz tikšanos tepatās,
Aija
Interesanti raksti :
Rudens apavu mode vienmēr ir konservatīvāka, nekā pavasara vai vasaras apavu kolekcijas, kas allaž ir raibas, krāsainas un dažnedažādiem fasonie ...
Tām, kas mīl mini svārkus (tas gan nevar attiekties uz sievietēm vecumā pēc 40) būs jāpagaida līdz nākamajai sezonai. Mode ir kļuvusi „pieaugušāka ...
Dārzā darbu pašlaik tik daudz, ka nevar paspēt visus apdarīt : Mulčē; Veido savu viršu dobi; Ieziemo ūdensaugus; Gatavo smilts ...
Šoreiz bez vārdiem un liekvārdības. Neatkarīgi no tā vai tu esi māte vai meita, vai tev šobrīd 25, 40 vai 65, ziema aiz l ...
Veltījums “heihērholiķiem”, vai latviskojot – heihērmīļiem. Un kāpēc gan nevar būt ‘’Mīlīgā, saldā tējotava heihērholiķiem’’ ar heihērām uz jumta ...
Tags: botforti, kā nopirkt labus zābakus, ziemas zābaki, ziemas zābaku izvēle
Man būs,noteiktibūs tādi zābaki kā nevienai.Un nav svarīgi,cik tie maksā.TIEM BŪS maināma adīta vai tamborēta apmalīte v .Cik Jumssezonā jaunu zābaku?Bet man būs tik cik slinkums ļaus apcakināt un saskaņoti ar cepurītes krāsu.Jums arī gribās?Nu tad tikai cakināšanas vaina