Vai sagatavoji istabas augus ziemas mieram?
Iespējams, ka šie padomi tev nebūt nav vajadzīgi, jo tev ir sava dzīves pieredze un tu JAU zini, kas ir vajadzīgs tavām „palodzes luteklītēm” un kas ne.
Bet, tomēr…šovakar parunāsim tieši par puķēm, kas dzīvo mūsu mājā un par to, kādu attieksmi no mums tās vēlas sagaidīt vēlajos rudens un ziemas mēnešos.
Ziemas periodā istabas augiem ir nepieciešams pilnīgs miers, jo tie atpūšas no karstās vasaras un ziedēšanas. Augiem šis periods ir domāts spēku atjaunošanai, lai sagaidītu nākamo pavasari.
Sākot ar oktobri, mūsu istabas augi liekas kaprīzāki un vārgāki. Ir sajūta, ka tie skumst gan bezkrāsainās ainavas dēļ, kas ir aiz loga, gan dēļ ilgajiem lietiem un vēja brāzmām. Skumst pēc vasaras saules un siltā, vēlā saules rieta. Un tāda sajūta, ka arī dušas procedūru tie sagaida bez jebkādas sajūsmas…
Tas ir likumsakarīgi. Pat tālajās tropu zemēs ir ziema, kad augi atpūšas. Tad ko var gribēt, ja pie mums ir tik mainīgs klimats, gaisu sausinošie apkures periodi un nepilnīgs apgaismojums.
Lai augiem laicīgi palīdzētu adaptēties un pielāgoties ziemas periodam jau līdz aukstumiem, būtu jāpasāk regulāras rūdīšanās procedūras. Vispirms, kas jāizdara – ir jāsamazina laistīšanas reizes, pārejot uz 3 x nedēļā ik rīta laistīšanām. Un tad pakāpeniski samazini laistīšanas reizes līdz vienai reizei nedēļā ( no rīta vai dienā ). Vienmēr nolej ūdeni, kas uzkrājas trauciņā zem poda! Tas jādara tamdēļ, lai nesāktu pūt auga saknītes.
Lai saprastu vai augam nepieciešama laistīšana, dažu cm dziļumā iedur poda zemē koka kociņu. Ja zeme ir mikla augstāk par 1 cm, augs nav jālaista.
Īpaša uzmanība jāpievērš laistāmā ūdens temperatūrai. Tai nav jābūt siltākai par istabas temperatūru. Pretējā gadījumā augs sāks „mosties” un aktīvi augt, bet miera periodā tas nav vēlams.
Jau ar septembra mēnesi bija jāpārtrauc arī mēslošanas tūres.
Ja tu ievēro, ka puķu poda augsne atdalās no poda malām un auga lapas sāk kalst un krist nost, bet tu zini,ka augu laisti regulāri, pievērs uzmanību augsnes blīvumam un kvalitātei. Iespējams, augs sen nav pārstādīts vai traukā ir ielikts pārāk daudz keramzīta. Iemesls var būt arī pārlieku lielais gaisa sausums.
Centies savus augus apsmidzināt regulāri. Istabā var novietot jonizatoru vai uz radiatoriem vienkārši uzklāt mitru, frotē dvieli. Lietainās bezvēja dienās to nedari, jo istabas mitrums palielinās arī bez tā. „Glābšanas teritorija” no sausā gaisa varētu būt virtuves zona, jo tajā gaiss vienmēr ir mitrāks.
Mainot liešanas reižu skaitu, nemaini tās kvalitāti. Miera periodā nekādā gadījumā neapsmidzini un nelaisti augus ar krānūdeni. Ja ūdens ir pārak auksts, tas augiem var izsaukt stresu un tas pārsaldēs saknītes un zemi. Pie tam, šādu ūdeni auga saknītes uzņem ļoti nelabprāt. Bet no pārlieku lielās ūdens sārmainības augi var nomest lapas. Ja tu nepaspēji ūdeni nostādināt, uz 2 litriem lejamā ūdens daudzuma ieber tajā 1 tējkaroti sodas – tādejādi tu neitralizēsi lejamo ūdeni.
Netiek rekomendēts laistīt augus ar atdzesētu vārītu ūdeni, jo tajā absolūti nav gaisa.
Vēl ziemas laikā centies savus zaļos mīluļus pasargāt no aukstuma un caurvēja. Uz telpu vēdināšanas laiku augus labāk ienes citā telpā.
Puķu veikalā iegādātās ziedošās ciklamenes, Ziemassvētku kaktusi, prīmulas, azālijas, jātur ir gaismā un katru dienu jāapsmidzina. Tropu izcelsmes augi tādi kā: senpolijas un orhidejas augt un ziedēt turpinās, tāpēc tām būtu vēlama regulāra laistīšana, apsmidzināšana ar siltu ūdeni un papildus apgaismojums.
Gaismas mīlošie augi: rozes , gerānijas, fuksijas mīl , ja ziemā tām šad tad ieslēdz dienas papildapgaismojumu. Kaktusi, Amerikas agave, aloja, sansevjēra, hlorofitums brīnišķīgi pārziemos arī uz tavas palodzes. Tām optimālā temperatūra būs +18 – +22 grādi.
Bet tādi ēnmīļi kā papardes, monsteras utt. labāk jutīsies otrajā plānā – logu tuvumā, uz podestiem un galdiņiem.
Savukārt, lauru koku, buksi, mirti un efeju ziemas periodā labāk ir ienest vēsākā telpā, kur temperatūra nepārsniedz +10 – +12 grādus. Laistīt tās nepieciešams reti, tikai tad, kad ir izkaltusi zemes augšējā kārtiņa.
Uz tikšanos tepatās,
Aija
Interesanti raksti :
Ne jau tāpēc, ka man būtu iestājies nostaļģijas periods un arī ne tāpēc, ka man drīz, pēc pāris gadiem, 50. Vienkārši nesen es lasīju grāmatu, ku ...
Tā ir zupa, kas domāta tiem, kam patīk krēmzupas. Sviestu izkausē dziļā katlā. Tajā sautē sīpolus un ķiplokus. Citā katliņā vāri ziedkopās sada ...
Sastāvdaļas: Puķukāpota galviņa Saulespuķu sēkliņas Olīveļļa Sāls, maltie pipari Šie, manuprāt, ir visātrāk un vienkāršāk pagatavojam ...
Nepieciešams: 2-3 burkāni 1 liels sīpols kartupeļi dilles Frikadelēm: maltā gaļa, sāls, malti melnie pipari, sīpols, garšvielas. Gat ...
Šodiena ir tā diena, kas pieder mums, kad vēlos no sirds sveikt mūs visas kopā un katru atsevišķi! Gan māmiņas, gan vecmāmiņas, gan tās, kurām ...
Tags: istabas augi, istabas augu kopšana, istabas puķes, istabas puķu laistīšana, puķu kopšana
Ko citi saka: