Podiņzemenes un kastīšzemenes

 

podinzemenesSenatnē dziedniekiem esot bijis teiciens: “Tajā mājā, kurā ēd zemenes, ārstiem nav ko darīt”.

Nav iemesla atrunai, ka man dārzs maziņš (vai tā nav vispār) . Vai arī domai, ka ar zemenēm liela ‘’noņemšanās’’. Zemenes var audzēt balkona kastē un pat podā uz palodzes. Par šīm iespējām arī parunāsim.

Manas labas paziņas bērni, pastaigājoties mežā, ar mazām rotaļu lāpstiņām bija sarakuši mammītei stādiņus, visparastākās meža zemenītes…lieki teikt, ka paziņa, īsta pilsētniece, dzīvo n-tajā stāvā un līdz šim bija ar stādīšanu uz ‘’jūs’’. Bērnu dāvana ir svēta lieta (to zina katra mamma). Tad nu tētis tika sūtīts pēc puķu poda uz tuvējo Depo, pati uz pļaviņu pēc pāris saujām zemes – ja tagad kāds teiktu, ka tās ir skarbos apstākļos augušās, necilās meža zemenītes….ĪSTAS SKAISTULES , lūk, kas tās ir!

Kādas šķirnes izvēlēties

Audzēšanai uz balkona der jebkuras zemenes:

  • Lielogu šķirnes, ja svarīgs ogu izskats un dekorativitāte.

Ieteicamās šķirnes – ‘Selva’, ‘Tristar’, ‘Rosana`(ar rozā ziediem un tumšu lapotni), ‘Ostara`(zied un ražo no jūlija līdz vēlam rudenim), ‘Mont Everest’.

  • Sīkogu šķirnes (mēneszemenes), ja vēlies mazāk laika veltīt kopšanai.

Ieteicamās šķirnes – ‘Rugen’, „Baron von Solemacher’, ‘Rozalija` (ar rozā ziediņiem)…un arī visparastākās meža zemenes.

  • Hibrīdās šķirnes, ja ir īpašas prasības par ogu garšu, smaržu un/vai izturību.

Ieteicamās šķirnes – ‘Raisa’, ‘Penelopa’. ‘Pink Panda’ un ‘Serenata’ ir dekoratīvas, ar rozāpink_panda ziediņiem un ogām, kurām ir meža zemeņu aromāts. Labi var izmantot dārzā, kā zemes sedzējus.

Manā dārzā ‘Serenata’ jūtas lieliski jau kuro gadu. Ziemo labi, izskatās skaisti, tiesa, es tās izmantoju kā dobju apmaļu un augsnes sedzēju. Uzdāvināju draudzenei, kurai skaists balkons, bet saules puse, karsts – arī tur šīs (‘Serenata’) jūtas labi.

Jā, ja zemenes grib tikai dekoratīviem nolūkiem, tad var izmantot dekoratīvo augu daudzgadīgo dušeneju /Duchesnea indica/ jeb Indijas zemeni, kura var veidot metru un vēl garākas stīgas ar jaunstādiem.

 

Par reklāmas trikiem

Ir dzirdēts – ‘’kāpelējošās zemenes’’. Kas tās ir? Tās ir tās pašas zemenes, jo stīgas var novirzīt gan uz augšu gan leju…ja zemenes audzēs dobē, tad stīgas vienkārši izstiepsies pa zemi.

kapelejosas_zemenes

 

Kad un kur stādīt

Var sākt stādīt jau aprīļa beigās, kad gaisa temperatūra vairs nav zem nulles, bet arī pašlaik nav ne vainas…paspēs gan ieaugties, gan sakuplot. Zemenes labi jutīsies uz saulainas lodžijas vai balkona, ēnainā vietā tās var nīkuļot vai raža būs niecīga. No vēja nebaidās, var novietot uz balkona malas. Stādiem patiks gan plastmasas kastēs, gan māla podos, grozos, spaiņos, maisos utt.

Jāatceras, ka trauka apakšai jābūt sacaurumotai, lai varētu iztecēt liekais ūdens. Labāk, ja toveris, kurā augs zemene izvēlēts gaišā krāsā – tas saulē mazāk sakarsīs, līdz ar to arī zemenes saknes jutīsies labāk. Jā, par to kādā zemē stādīt – var pirkt gatavos kūdras maisījumus, bet labāk sagatavot pašai – labai melnzemei piejaukt nedaudz mālu, kuri būs labi mitruma uzturētāji augsnē visu zemeņu augšanas laiku.

Metru garā kastē var stādīt četrus piecus stādus. Zemenes var stādīt vienas, bet var veidot kompozīciju ar vasaras puķēm (lobēlijām, krustainēm, fuksijām), garšaugiem (maurlokiem, baziliku, timiānu, pētersīļiem). Tās labi ‘’dzīvosies’’ vasaras virtuvītē, uz terases, pie lapenes…

vasaras_virtuvite

Šī zaļā stūrīša ideja – lai viss pa rokai. Kur gatavot, ko gatavot, pie kā ēst, kur sēdēt….un tas viss, nu ļoooti mazos kvadrātmetros. Ideju autors prezentēja Čelsijas ziedu šovā, Londonā, un ieguva godalgotu vietu. Kāpēc gan mums tā nepamēģināt?

 

Kā kopt

Visa dzīvā radība grib paēst! Arī zemenes. Jau stādot ieteicams iestrādāt kombinēto mēslojumu granulās, kas augsnē iesūcas pamazām. Mēslojuma sastāvā vēlamā minerālvielu attiecība ir 2:1:3 (NPK). Rudenī, kad gaisa temperatūra sasniedz mīnusus, kastes ienes telpās, kur temperatūra ir ap nulli. Pavasarī viss sākas no sākuma….

 

Kur nopirkt

Tirgū, cena ap 0,20 – 0,40 LVL. Dārzniecībās – par 10 stādiem aptuveni 8-9 LVL.

Neiesaku pirkt, pasūtot katalogā…gadās, ka iepakotas tumšās kastēs tās pie Tevis ceļos ilgi, ilgi …galarezultātā būs bālganas lapas, izstīdzējis stāds, kurš diez vai pilnvērtīgi augs, neatkarīgi no tā – cik dievīga bilde bija katalogā….man gadījās tieši tā, neteikšu, ka biju stipri apmierināta…

zemenesUn vēl, vai zināji, ka –

  • Zemenes ir ļoti labs asins tīrīšanas un vērtīgs profilaktisks līdzeklis.
  • Zemeņu sēklas ir atrastas akmens laikmeta celtņu arheoloģiskajos izrakumos.
  • Dārza zemenes ir cēlušās no Amerikas. Eiropieši zemenes kultivēt sāka XV gs. 1715. gadā karalim Ludvigam XV, franču inženieris no Amerikas atveda divas savvaļas zemeņu šķirnes – Virdžīnijas un Čīles šķirņu stādus. Daudzus gadus šīs zemenes tika audzētas tikai karaliskajos dārzos.
  • Tibetas medicīnā zemenes uzskata kā līdzekli pret priekšlaicīgu novecošanos, jaunības un ilgdzīvošanas eliksīru.

Uz tikšanos tepatās,

Vineta

P.S. Jā, augusts ir labākais laiks zemeņu stādīšanai dobēs, „uz lauka’’ tā teikt. Tiem, kuri grib un var zemenes ēst pilnām mutēm, jo zemenes no savas dobes – tā tomēr ir īpaša ekstra!

Interesanti raksti :

  •   Dāvanu saņemšanas un dāvināšanas prieks. Kā svētkos iepriecināt dārznieku, puķumīli vai vienkārši zaļi un ekoloģiski domājošos? Par to arī ...

  •   Vasaras sezona beidzot ir klāt! Grili izvilkti, notīrīti un jau iemēģināti. To mūsmājās dara stiprais dzimums. Kas atliek dāmām? Rūpētie ...

  •   Vasaras puķes jau sals ‘’nokodis’’, ziemcietes jau būtu laiks nogriezt, pabarot ar rudens mēslojumu un likt gulēt. BET – kur tad ņemt ko ...

  • Veltījums “heihērholiķiem”, vai latviskojot – heihērmīļiem. Un kāpēc gan nevar būt ‘’Mīlīgā, saldā tējotava heihērholiķiem’’ ar heihērām uz jumta ...

  •   Vasaras Saulgrieži sagaidīti, Jāņi nolīgoti, jāņu bērni aizbraukuši. Kas atliek? Jākārto māja, jāatvadās no svētku pušķojuma, greznojuma. ...

 

Tags: , , , , ,

Atbildes pavisam: 2

Man ir ko teikt »

 
  • Edgars

    5.tajā attēlā varēja būt skaidrāk salasāms sertifikāts un šķirnes nosaukums.
    Apraksts ļoti interesants.
    Kas ir 2:1:3 (NPK)? Precīzāk kas ir NPK.

     
     
     
    • NPK -slāpeklis, fosfors un kālijs.

       
  • Pievieno savu atbildi
     
    Your gravatar
    Es
     
     
     

     
     
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata