3 aplami apgalvojumi par sevi un savu māju

idealas_sievietes_sindromsMīļās dāmas! Dzīvē ir tik daudz dažādu stresogēnu faktoru, vai ne? Tad centīsimies uzskaitījumam, kuru var noformulēt darbs-transports-veselība-nauda, nepievienot vēl savējās pārliecības. Centīsimies atbrīvoties vismaz no tām, par kurām runa būs šajā publikācijā.

Es pazudinu visu dzīvo.

Variācijas par un ap šo tēmu ir ļoti dažādas: „Man neaug puķes”, „Man ir smaga roka”, „Puķes mani nemīl”, „manā dzīvoklī puķes neaug”…

Parasti pie tāda secinājuma nonāk tās saimnieces, kurām pēkšņi nokaltuši daži nesen pirkti vai dāvināti istabas augi. Viss, kas jāizdara, ir jāatzīst, ka termins “puķes mani nemīl” nav pamatots ne ar kādiem faktiem.

Puķes mīlēt vai nemīlēt nav spējīgas. Visticamāk problēma ir zināšanu un prasmju trūkumā, un konkrētam augam nepiemērotos augšanas apstākļos. Piemēram, iedomājies, ka tev februārī uzdāvināja augu, kas ir iestādīts transportēšanai domātā gruntī, un līdz pavasarim (līdz pārstādīšanas laikam), viņš neizdzīvoja. Bet nākamais, tavā mājā nonākušais augs, izrādījās ir gaismas mīlošs, un tavā tumšajā istabā ar logiem uz ziemeļiem, viņš neizdzīvoja un pavisam ne tāpēc, ka tev ir „smaga roka”.

Ja tev galīgi nav vēlēšanās iedziļināties dažāda veida augu audzēšanas īpatnībās – tās ir tavas tiesības. Šobrīd es tikai palīdzu tev atbrīvoties no apgalvojumiem, kas provocē neapmierinātību ar sevi un, kā sekas, zemu pašvērtējumu. Ja tev tas ir svarīgi, noskaidro patiesos iepriekšējo neveiksmju cēloņus un mēģini situāciju mainīt. Puķes negrib augt? Atrodi nepretenciozus augus: alveju, naudas puķi jeb krasulu, efeju, ģerāniju, utt. Un noteikti tā varētu būt arī orhideja Phalaenopsis.

Esmu slikta saimniece (māte, sieva).

Šī apgalvojuma variācijas: „Es neprotu gatavot ēst”, „Neprotu uzturēt kārtību mājā”, „Pie manis nav mājīgi” utt.

Pirmkārt, ja tu pati zini, ka tiešām tā tas ir un vēlies šo situāciju labot, tad kamdēļ neiemācīties gatavot ēst (iemācies gatavot ļoti gardi kaut vai 5-10 ēdienus un neviens pat neiedomāsies tā pateikt), apgūt prasmi uzturēt mājā kārtību un apgūt „trikus” kā un ar kādiem paņēmieniem māju padarīt mājīgāku?

Bet visbiežāk šim apgalvojumam nav pat īsta pamata. Un tāds apgalvojums spēj novest līdz pat depresijai, nemaz nerunājot par sabojātu garastāvokli.

Atbrīvoties sāksim pēc metodes “izjauksim pa daļām un izanalizēsim.” Ko nozīmē vārds “saimniece”? Kā šo jēdzienu raksturotu tu? Acīmredzot, tas ietver lielu nosacījumu skaitu: ēst gatavošanu, mājas uzkopšanu, produktu sagādi, bērna aprūpi … un vēl, un vēl, un vēl. Turklāt, tam nav vērtējuma „melns” un „balts”: vai nu ideāla saimniece, vai nekam nederīga – tā vienmēr būs skala ar gradācijām pa vidu.

Izrādās, viens vārds ietver pārāk daudz dažādus jēdzienus un apstākļus, un klāt vēl var pieskaitīt virkni iespējamo īpašību, ar kurām var raksturot šo labo saimnieci.

Protams, ja šo situāciju apskatām uzmanīgi, izrādīsies, ka ar tevi nemaz nav tik slikti: noteikti ir kaut kas, ar ko tu esi pārāka par daudzām citām saimniecēm, bet ir kaut kas, kas tev nepadodas vai nesanāk, bet ir darbi vai prasmes, kuras tu dari, kā lielākā vidusmēra saimnieču daļa.

Un tas, ka tavs piecgadīgais bērns nav iemācījies mazgāt traukus vai sakārtot rotaļlietas, absolūti tevi nepadara par “sliktu” māti. Un, ja tevi novietosim uz simboliskas saimniece-māte-sieva skalas, izrādīsies, ka no negatīvā pola esi ļoti tālu, vai ne?

Un nobeigumā: ko nozīmē “slikta”? Vai kāds mums liek atzīmes? Ja liek, tad kurš? Kurš ir tas, kuram uz to ir tiesības? Ak tā? Tā esi tu pati?

Nu tad sāc novirzīt polu: katra apgalvojuma „esmu slikta…” ietvaros koncentrējies uz tām lietām, ko tu proti darīt ļoti labi. Nav jēgas sevī kultivēt perfekcionismu. Tā vietā, centies būt objektīva, un novērtē reālo situāciju: palīdzi sev pielāgoties un adaptēties jebkuros dzīves apstākļos – lūk, kas ir svarīgi.

Es dzīvoju īstā „bedrē”.

Masu mediji un mārketings ļoti prasmīgi spēj aizpūderēt mums smadzenes: ja saskatīsimies pietiekami daudz kalsnu sieviešu fotogrāfijas (pielabotas photoshop programmā), tiešām var sākt ticēt tam, ka šāds kalsnums ir labi veselībai un veiksmei un var kļūt par visas tavas dzīves mērķi. Bieži vien par galveno. Un tas nozīmē, kamēr tev viss ir ne tā, tu nekam nederi un ne ar ko netiec galā. Citiem vārdiem sakot, tu vari sākt novērtēt sevi un savu laimi, pēc kaut kādiem ārējiem kritērijiem. Šāda pieeja ļoti ātri noved pie garastāvokļa pasliktināšanās un pašapziņas krituma.

Ja par to, ka tev kaut kā nav, daudz domāsi negatīvi, un, sāksi ticēt, ka tieši tāpēc esi nelaimīga, skumju un neapmierinātības pārņemta būsi ļoti drīz.

Bet tagad izjauksim pa daļām un sāksim analizēt: ko tev nozīmē “māja – bedre”. Sen nav bijis remonts? Vecas mēbeles? Pārkrāmētības sajūta? Es domāju, ka šo pārdomu un analīzes rezultātā tu atradīsi vēl arī šādu noslēpušos apgalvojumu: “Tas nozīmē, ka es nevaru aicināt ciemos draugus, jo viņi domās, ka man nav gaumes un naudas. Tas, savukārt nozīmē, ka es mazāk varēšu kontaktēties ar citiem cilvēkiem. Bet tas nozīmē, ka es palikšu viena pati, un būšu nevienam nevajadzīga. ” Lielisks rezultāts.

Bet vai tad cilvēki tiešām izvēlas sev draugus tieši pēc šādiem kritērijiem? Vai arī, tomēr, pēc kaut kādiem citiem? Droši vien tu esi ievērojusi ļoti daudzu slavenību piemērus (ar super-stilīgiem interjeriem), kuri ar visu to, tomēr, ir vientuļi vai nav spējīgi izveidot laimīgas attiecības…

Ne viss, kas ienāk galvā, ir patiesība. Tās ir tikai un vienīgi domas, bet, ja mēs tām ticēsim, tās var kļūt ļoti spēcīgas un mūs iespaidojošas.

Un tagad ir tava kārta…

Vai tu atceries savas dzīves piemērus, kad tu apzinājies, ka tavi priekšstati pašai par sevi un māju ir diezgan tāli no realitātes? Kas tev palīdzēja atbrīvoties no perfekcionisma?

Uz tikšanos tepatās,

Aija

Interesanti raksti :

 

Tags: , , ,

Ko citi saka:

Esi pirmais un pasaki kaut ko!
  • Pievieno savu atbildi
     
    Your gravatar
    Es
     
     
     

     
     
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata