Pieci pamatprincipi attiecībās ar sevi un apkārtējiem

emocijas_irina_ogsta

Laikam nav sievietes, kura nevēlētos skaistas, veselīgas un harmoniskas attiecības ar sev tuvajiem – vīru, draugu, bērniem, draudzenēm, kolēģēm un citiem.

Reizēm šķiet, tas ir tik vienkārši un reizē tik sarežģīti. Reizēm šķiet, beidzot esmu atradusi īsto recepti, ko un kā darīt. Reizēm, savukārt, šķiet apkārt tik ļoti daudz ieteikumu un rakstu par šo tēmu, ka – kā lai to visu realizē dzīvē?!

21.gadsimtā vairs nav noslēpums, cik būtiski ir, pirmkārt, mīlēt sevi un parūpēties par sevi un tad arī apkārtējiem būs ko dot. Tātad attiecības ar sevi vismaz tādā pat līmenī, kādas mēs veidojam, piemēram, ar draudzeni, ir pamatu pamats.

Šajā rakstā piedāvāju piecus pamatprincipus attiecībās ar visiem – gan sevi pašu, gan sev tuvajiem, gan citiem apkārtējiem cilvēkiem. Jāpiebilst, ka šos pamatprincipus ir apkopojusi Erickson Coaching International skola dibinātāja un prezidente Merlina Atkinsone. To pirmavots ir amerikāņu psihiatra Miltona Ēriksona pamataprincipi darbā ar saviem pacientiem. Šobrīd uz šiem principiem balstās daudzas koučinga un psiholoģijas skolas. Aizvien biežāki ir aicinājumi ieviest šos principus ne tikai attiecībās ar klientiem, bet arī jebkura cilvēka ikdienas dzīvē.

Ieviešot šos pamatprincipus sevis un citu uztverē, mēs iegūstam bāzi veiksmīgai tālāku brīnišķīgu un harmonisku attiecību veidošanas tehniku ieviešanai.

1. princips – ar visiem viss ir kārtībā.

Kā būtu uztvert, ka ar mani pašu viss ir OK? Kā būtu uztvert, ka ar manu vīru, manu kolēģi, maniem bērniem viss ir OK? Mēs visi esam atšķirīgi un unikāli un tā ir mūsu katra vērtība.

Kā izmainītos mūsu dzīve, ja mēs spētu sevi pieņemt par visiem 100%? Tas nenozīmē ieslīgt pašapmierinātībā un stagnācijā bez attīstības. Tas nozīmē apzināti pieņemt savas stiprās un ne tik stiprās puses. Tas nozīmē pieņemt, kā esam dažkārt rīkojušās un darīt to bez vainas apziņas. Tas nozīmē apzināties savu unikalitāti un turpināt attīstīt sevi.

Kā izmainītos mūsu attiecības un ikdienas dzīve, ja mēs spētu pieņemt, ka arī ar citiem viss ir ok – ar pēc darba nogurušo vīru, kam nepieciešama pauze savu resursu atjaunošanai, ar mammu, kas aizvien cenšas ieteikt kā labāk audzināt mūsu bērnus, ar draudzeni, kas varbūt pateikusi kādu skarbāku vārdu pēdējā sarunā…

Ja ir grūti pieņemt, ka viss ir OK uz 10, pajautā sev – uz cik skalā no 1 līdz 10 šis cilvēks manā vērtējumā ir OK? 2-3-4 – arī tas jau ir pieņemšanas sākums.

Nākamais jautājums – kas tieši šajā cilvēkā ir ok uz, piemēram, 4? Rezultātā situācijas un cilvēki nemainās, mēs mainām savu attieksmi un mēs pirmās atveram durvis pieņemošām un harmoniskām attiecībām ar mums tuviem cilvēkiem, kurus savulaik ir bijis grūti pieņemt.

2. princips – katrai rīcībai ir pozitīvs nolūks.

Lai kāds būtu mūsu viedoklis un vērtējums par mūsu pašu konkrētā brīža vai otra rīcību, ikvienam no mums vienmēr ir pozitīvs nolūks. Ne vienmēr mēs varam to saskatīt, ne vienmēr mēs apzināmies to. Reizēm mēs nespējam izskaidrot savu rīcību, jo tās pozitīvais nolūks var būt dziļi apslēpts mūsu zemapziņā.

Piemēram, dusmīgi piekto reizi atgādinot bērnam, ka jāuzvelk cepure, mēs patiesībā paužam rūpes un mātes mīlestību. Melojot tuvam cilvēkam, mūsu pozitīvais nodoms ir kaut kādā mērā tajā brīdī viņu pasargāt. Ne velti saka, ka arī katra slimība atnāk īstajā brīdī un arī tajā var saskatīt pozitīvo nolūku.

Jautājums ir, kā mēs to komunicējam, kāda ir mūsu pieredze, kādi ir mūsu iekšējie resursi tajā brīdī. Atkarībā no tiem arī veidojas reālā reakcija un sākotnējā pozitīvā nodoma izpaušana dzīvē.

Piebildīšu, ka 5.februārī sadarbībā ar buduars.lv notiks vebinārs „Mācāmies atpazīt un pārvaldīt savas emocijas”, kura laikā ar praktisku uzdevumu papētīsim savus un sev tuvo cilvēku pozitīvos nodomus, un iegūsim pieredzi, kā mūsu attieksme, situācijas redzējums un savstarpējā komunikācija var mainīties, ja ļaujam sev paskatīties uz sevi un citiem ar šādu pieeju.

3. princips – katrā cilvēkā ir pieejami visi resursi.

Potenciāli katrā no mums ir visi mums nepieciešamie iekšējie resursi – spējas, talanti, prasmes, zināšanas, rakstura īpašības, lai realizētu to, ko mēs patiesi vēlamies. Arī, iespējams, sākotnēji tam neticot, sākot strādāt ar sevi, mēs atklājam, ka spējam daudz vairāk nekā iepriekš bijām sev ticējušas.

Analizējot savu pieredzi un notikušās situācijas ar jautājumu – ko es varu iemācīties no šīs pieredzes – mēs attīstam savas prasmes un citus iekšējos resursus.

4. princips – ikvienā situācijā cilvēks izdara vislabāko izvēli.

Lai kāds būtu pieņemtais lēmums un izdarītā rīcība, tanī brīdī mēs esam izdarījušas savu labāko izvēli, kas ir bijusi mums pieejama tanī konkrētajā brīdī, ņemot vērā mūsu pieredzi un iekšējos resursus.

Šī principa būtība ir nepakļauties vainas izjūtai, bet gan apzināties un pieņemt savu rīcību. Reizē tas nenozīmē attaisnot jebkuru rīcību. Attīstot apzinātību, mēs, pirmkārt, spējam pieņemt un veselīgi uztvert sevi un, otrkārt, sākam apzināties un sakārtot šīs rīcības cēloņus. Tādā veidā nākamai situācijai mēs iegūstam jau citus iekšējos resursus citā līmenī un nākamreiz mums būs pieejama jau cita vislabākā izvēle.

Piemēram, uzņemoties jaunu darba pienākumu, pirmajā reizē mēs, iespējams, izpildām konkrēto uzdevumu pārāk lēni, kaut ko aizmirstam, kaut ko nezinām, kaut kur kļūdamies. Nākamajā reizē, mācoties no iepriekšējās pieredzes, mēs jau gudrāk un ātrāk ķeramies klāt šim uzdevumam. Un vēl nākamajā reizē, iespējams, izdomājam, kā to paveikt vēl efektīvāk.

5. princips – izmaiņas ir neizbēgamas.

Vienīgā nemainīgā lieta mūsu pasaulē ir pārmaiņas. Jebkurā gadījumā – rīkojoties, pieņemot lēmumu vai izvēloties nerīkoties – pārmaiņas notiks tāpat.

Šī principa pamata būtība ir spēja uztvert jebkuras pārmaiņas kā pieredzi un mācību, spēja vienmēr uzdot sev jautājumu – ko es varu iegūt no šīs situācijas, ko es varu iemācīties? Spēja aizmirst vārdu “kļūda, neveiksme” un aizvietot to veselīgu izpratni, kā no tās mācīties, kā papildināt savus iekšējos resursus, lai nākamreiz savu pozitīvo nolūku realizētu ar vēl labāku vislabāko izvēli.

Piedāvāju jums katru dienu izvēlēties un pieņemt kā savējo vienu no šiem pamatprincipiem un roku rokā ar to nodzīvot vienu dienu. Pamēģiniet, izpētiet, paeksperimentējiet, novērojiet un paņemiet sev to vērtīgo, kas katrai no jums atklājas.

Aicinu turpināt un praktizēt tēmu par attiecībām ar sevi un sev tuvajiem 5.februārī pl. 19.30 vebinārā „Mācāmies atpazīt un pārvaldīt savas emocijas”, jo kā saka Entonijs Robinss: “Veids, kādā mēs komunicējam ar sevi un citiem, galu galā nosaka mūsu dzīves kvalitāti.”

Uz tikšanos vebinārā,

Irina Ogsta

Personīgo pārmaiņu koučs

Interesanti raksti :

 

Tags: , , , ,

Ko citi saka:

Esi pirmais un pasaki kaut ko!
  • Pievieno savu atbildi
     
    Your gravatar
    Es
     
     
     

     
     
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata