Par pīlādžiem

piladzisLatvijā savvaļā aug viena pīlādža /Sorbus aucuparia/ suga. Vēl to dēvē arī par pīlēģi, puceni, saldoksni, sērmūsli, sērmūksli.

Pīlādzis ir viens no latviska dārza stūrakmeņiem. Palūkosim, ko varam ’’ienest’’ mūsdienīgā dārzā, lai i seno latviskumu jūt, i mūsdienas redz Smaidiņš.

Pīlādzis ir 10-15 m augsts koks. Kurzemes piekrastē sastopamas vēl četras, kas tiek uzskatītas gan par savvaļā esošām, gan par dārzbēgļiem*. Zied maija beigās, augļi nogatavojas septembrī.

 • Mūsu senči uzskatīja, ka pīlādzis ir mājas sargs, mošķu aizbaidītājs, zibens spēriena novērsējs. Senāk pīlādzi stādīja mājas pagalmā, tā zarus kāra pie ieejas namā. Jā, arī es  ticu, ka Līgo dienā līdz 12.00 jāpaspēj pīlādzis no meža atvest un tā zariņi jāsaliek pie visām mājas ārdurvīm – pret raganām…nopietni!
 • Pīlādžu ogas satur A, P un C vitamīnus, rūgtvielas un ēteriskās eļļas, kā arī organiskās skābes – ābolskābi, citronskābi, tāpēc tās ir efektīvs līdzeklis cīņai ar klepu un aizsmakumu un pīlādžu zari pirtsslotās – nu kas var būt labāks par to….
 • No pīlādžu ogām var gatavot želejas, džemus, vīnus. Pīlādžu ogas izmanto matu veselības uzlabošanai. Jā, manu rudens puķu kompozīciju nemainīgi favorīti ir virsis + pīlādžogas.

pavilostas_piladzi

Pāvilostas jahtklubs. Pīlādzis un jahta – jauks salikums Smaidiņš.

Apstādījumos ļoooti skaisti izskatās daiļais pīlādzis (Sorbus decora) – 6 līdz 8 metrus augsts koks. Lapas virspusē zilganzaļas, apakšpusē gaišākas.

piladzi_apstadijumos

Lapas rudenī krāsojas sarkanas, ogas spilgti oranžsarkanas, saglabājas zaros līdz ziemai, lieli ķekari. Ļoti dekoratīvs ziemā.

iladzi_apstadijumos

Dārzs rudenī. Skujeņu stādījums + pīlādža rūsgansarkanais lapu vainags.

Var mēģināt iegūt trīs vienā: stādi ēdamo pīlādzi un prieks būs acij, vēderam un arī putniem.

Kuras šķirnes?

 • ‘Alaja Krupnaja’ – ogas lielas, tumšsarkanas, sulīgas, saldskābas ar vieglu rūgtenumu, var izaugt līdz 7m augsts, šķirnei augsta ziemcietība, bagātīga raža, augļi ienākas septembrī.
 • ‘Burka’- ogas ir divas reizes lielākas kā parastajam pīlādzim, sarkanas, saldskābas, koks līdz 2m augsts, sāk ražot 2 – 3 gadā pēc stādīšanas, ražo katru gadu.

piladza_skirne_burka

‘Burka’

 • Conzentra’ –  oranžsarkanas, ar biezu mizu, saldeni skābas bez rūgtuma, koks 3,5m augsts. Ziemcietība laba, ogas garšīgas uzlējumos, gatavas  augustā.

Ja vēlies, lai ēdamais pīlādzis arī ražotu, tad iestādi vismaz divus pīlādzēnus ar  attālumu, kurš nav  lielāks par 3m.

Tātad: ja Tev ir dārzs, noteikti vērts to papildināt ar pīlādzi! Dekoratīvu, ēdamu, skatāmu, baudāmu – tas jau ir gaumes jautājums.

Uz tikšanos tepatās,

Vineta

Interesanti raksti :

 • Dārzā darbu pašlaik tik daudz, ka nevar paspēt visus apdarīt : Mulčē; Veido savu viršu dobi; Ieziemo ūdensaugus; Gatavo smilts ...

 • Veci ļaudis saka, ka ragavas taisa vasarā, bet ratus ziemā. Un tā ir balta patiesība! Arī gatavošanās nākamajam pavasarim notiek jau tagad, pašlai ...

 • No rudens košuma žilbst acis. Viss tik krāsains, bagātīgs un piesātināts, bet es pastāstīšu kā ierīkot...BALTU DOBI. Baltā ir krāsu krāsa. Baltā ...

 • Šodiena ir tā diena, kas pieder mums, kad vēlos no sirds sveikt mūs visas kopā un katru atsevišķi! Gan māmiņas, gan vecmāmiņas, gan tās, kurām ...

 • Jau kādu laiciņu var un vajag sēt divgadīgās puķes! Kas tās ir un kāpēc tās jāsēj? Tas ir katras aizņemtas un/vai slinkas saimnieces sapnis. Izsēj ...

 

Tags: , ,

Atbildes pavisam: 2

Man ir ko teikt »

 
 • Sarmīte

  Mēs arī Jāņos spraužam pīlādžu zariņus gan pie durvju stenderes ,gan pie vārtiem un liekam kompozīcijā vāzē kopā ar visām Jāņuzālēm.
  Un kur nu vēl sažāvētas pīlādžogas – ziemā tēja labu labā un mutē arī var pa kādai ogai iemest. Un pīlādžogu sukādes…mm..garšīgi.

   
   
   
 • Aina

  Jā, man arī ir tāda tradīcija, ka katru gadu Līgo dienā nolaužu pīlādžzaru un dārza mājiņā, arī mājās aizspraužu virs durvīm. Un tā tas stāv līdz nākamajiem Līgo, kad nomainu pret jaunu. Tā es pati domāju, ka sargāju māju no sliktiem cilvēkiem.

   
   
   
 • Pievieno savu atbildi
   
  Your gravatar
  Es
   
   
   

   
   
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata