Orhideju kopšana mājas apstākļos – 2.daļa

orhidejas mājasŠodien turpinām par mūsu daudzu mīlulēm – orhidejām.

Kā jau minēju – orhidejas tiek uzskatītas par prasīgām puķēm. Tomēr, ir daudzas orhidejas, kas, tāpat kā pārējās puķes, labi aug un zied mājās, podiņā uz palodzes. Orhideju audzēšana mājas apstākļos apvieno orhidejām nepieciešamās augsnes nodrošināšanu, attiecīgu apgaismojumu, laistīšanu, gaisa mitrumu, mēslošanu un pārstādīšanu.

Mājas orhideju apgaismojums

Apgaismojums ir orhideju kopšanas pamatfaktors, kas nosaka vai tava orhideja ziedēs vai nē. Ja trūks gaismas , orhidejas normālam veģetācijas ciklam trūks nepieciešamās barības, savukārt, pārlieku liela apgaismojuma dēļ – augs vienkārši sadegs. Kopējās pašu populārāko orhideju šķirņu gaismas prasības norādītas pirmajā raksta daļā par orhidejām, bet vienmēr ir jāseko iepriekšējā orhideju saimnieka-audzētāja norādījumiem. Gaismas trūkuma pazīme ir tumši zaļas lapas (veselīgiem augiem tās ir gaiši vai spilgti-zaļas vai sarkanīgas), bet pārlieku lielā gaismas daudzuma dēļ uz lapām parādās brūni vai sausi plankumi.

Lūk, vari apskatīt cik skaistas orhidejas zied savvaļā. Ja foto vēlies palielināt, nospied uz tās ar “peles” kreiso taustiņu.

orhidejas savvaļāsavvalļas orhidejas (2)savvalļas orhidejas (3)savvalļas orhidejas (4)savvalļas orhidejas (5)savvalļas orhidejas (6)savvalļas orhidejas (7)savvalļas orhidejas (8)savvalļas orhidejas (10)savvalļas orhidejas

Orhideju laistīšana mājas apstākļos

Laistīšana ir ne mazāk svarīgs orhideju labas augšanas un ziedēšanas faktors. Lielākajai dabā augošo orhideju daļai saknes nekad neatrodas ūdenī, jo tās necieš mitruma uzkrāšaorhideju laistīšananos un ūdenī izšķīdušo sāļu iedarbību uz tām. Katrai orhideju šķirnei nepieciešami īpaši laistīšanas apstākļi. Phalaenopsis, Paphiopedilum, Odontoglossum un Cymbidium šķirnes priekšroku dod gruntij, kas pastāvīgi ir nedaudz mitra, bet Oncidium, Dendrobium un Cattleya orhideju gruntij starp liešanas reizēm ir gandrīz jāizkalst. Orhideju laistīšanas intensitāti ietekmē temperatūra, gaisa sausums, apgaismojuma intensitāte, orhidejas sezonas veģetācijas fāze un poda izmērs.

Kopsummā orhidejas ir daudz izturīgākas pret pārkalšanu, nekā pret pārlieki lielu mitrumu. Uz mitruma trūkumu orhideja noreaģēs ar sačokurotām, apvītušām lapām, bet uz pārlieku mitrumu – ar nodzeltējušām lapām un izmirkušām, tumšām, puvušām saknēm. Pastiprināta laistīšana orhidejām nepieciešama tikai aktīvas augšanas fāzē, zieda aizmešanās un ziedēšanas laikā. Samazināta laistīšana – miera pēc ziedēšanas periodā un ziemas periodā, kad ir vēss un maz gaismas.

Pareiza orhideju laistīšana nozīmē vai nu orhidejas poda ievietošana uz 10-15 min. traukā ar siltu ūdeni vai intensīva aplaistīšana ar siltu dušu, tā, lai pilnībā izmirktu grunts un ūdens no drenāžas atverēm aiztecētu prom. Lai atlikušais ūdens varētu aiztecēt pilnībā, pēc laistīšanas abos gadījumos augs jāpatur uz restēm un tikai tad orhideju var novietot atpakaļ pastāvīgajā atrašanās vietā.

Grunts un podiņi orhidejām

orhidejas gruntsGalvenais substrāta un orhidejas-epifīta podiņa uzdevums – noturēt orhideju vertikālā stāvoklī, saglabājot mitruma minimumu ap saknēm un vieglu gaisa caurlaidību pie saknēm. Tieši tāpēc orhideju-epifītu grunts nekad nesatur dārza zemi. Epifītu grunts satur koka mizu, dabisku šķiedru, ogles, sūnu, granulēta māla, korķa un rupjas smilts maisījumu. Kā orhidejas trauki var kalpot grozi, tīkli, stiepļu kašpo un citi konteineri, kas spējīgi saturēt substrātu.

Kopēji noteikumi sauszemes orhidejām – substrāts satur visu, kas tika uzskaitīts augstāk ar neliela daudzuma sausu lapu un dārza zemes piejaukumu. Šāds substrāta sastāvs labāk saglabā mitrumu un vērtīgās vielas starp laistīšanas reizēm. Kā sauszemes orhideju konteineru labāk izmantot vienkāršu, caurspīdīgu plastikāta trauku ar daudziem caurumiņiem ūdens notecēšanai (lai noslēptu lēto plastikāta trauku, turiet orhideju skaistā kašpo).

Orhideju kolekcionāriem-iesācējiem tiek rekomendēts iegādāties gatavus orhideju grunts maisījumus. Uz iepakojuma varētu būt uzrakstīts, piemēram „Phalaenopsis orhidejām(derēs arī citiem epifītiem) vai „Cymbidium orhidejai” (derēs arī citām sauszemes orhidejām).

Orhideju uzturēšanas temperatūra659275-orchid-in-bedroom

Populārās orhideju šķirnes brīnišķīgi jūtas istabas temperatūrā, kuras amplitūda dienā ir no +18 – +27 grādiem, bet naktī no +13 – +24 grādiem.

Par nepieciešamu orhideju ziedēšanas priekšnoteikumu ir dienas un nakts temperatūras starpība. Ja tava dzīvokļa apkure ir centralizēta, centies savām orhidejām naktis nodrošināt vēsākas. Bieži vien, pie siltuma pieradušas orhidejas pārvietošana uz daudz vēsāku telpu naktī, ļoti labi iedarbojas kā ziedēšanas vecinātājs – drīz vien augs var izdzīt jaunu zieda kātu.

Lielais vairums orhideju nelielas novirzes no temperatūras režīma izturēt spēj diezgan mierīgi. Neaizmirsti – ja temperatūra kļūst zemāka, laistīšanas biežums un apjoms ir jāsamazina, bet, ja temperatūra ir augstāka – jāpalielina.

Gaisa cirkulācija un mitrums

Lielākajai daļai orhideju nepieciešamajam gaisa mitrumam ir jābūt 60-80%. Ja tavās mājās gaisa mitrums ir zemāks, izmanto speciālus trauku-paliktņus ar restītēm (tos var iegādāties dārzu centros). Šādu paliktni vari izveidot arī pati – trauka lejas daļā ielej ūdeni, bet to pārklāj ar lielu grants vai drenāžas akmentiņu kārtu. Svarīgi, lai orhidejas saknes nekad nesaskartos ar ūdeni. Karstā laikā orhidejas būs pateicīgas par apsmidzināšanu no pulverizatora – tas ir jādara rītos vai pa dienu, lai līdz vakaram augs būtu sauss.

Orhidejas tikai vinnēs,ja telpa būs neliela gaisa plūsma (bet ne spēcīgs caurvējš!). Ja telpā nav labas, dabīgas ventilācijas, tad būtu jāuzstāda un periodiski jāieslēdz vājš elektriskais ventilators. Šīs gaisa plūsmas īpaši svarīgas ir orhidejām-aukstummīlēm (Cymbidium), kurām jāatrodas karstos apstākļos. Izmantojot ventilatoru, neaizmirsti palielināt laistīšanas reizes.

Istabas orhideju mēslojums

orhideju meslošanaLai orhidejas ziedētu, tām nepieciešams regulārs (vidēji, 1-2 reizes nedēļā) un sabalansēts mēslojums. Vispareizāk ir to iegādāties specializētajos dārzkopības centros un šķaidīt to proporcijās, kas ir norādītas uz iepakojuma (Miltonia šķirnes orhidejām šo proporciju jāsamazina divas reizes).

Ņujorkas Botāniskā dārza speciālisti mēslojumu orhidejām rekomendē atjaukt vienādās proporcijās ar makroelementiem: NPK 20/20/20.

Nemēslo orhidejas ar speciālu mēslojumu, kas domāts citām puķēm vai augiem un to samazini miera un aukstās sezonas periodos.

Mājas orhideju pārstādīšana

Kā signāls tam, ka orhideja ir jāpārstāda, ir pār poda malām pāraugusi zaļā auga daļa (bet ne virs vai pār poda malām izlīdusī sakņu sistēma!) Pārstādīšanu orhideju parstadišanajāveic pēc orhidejas noziedēšanas un tās nelielas atpūtas, pirms vai pašā jauna augšanas perioda sākumā.

Cenšoties nesavainot saknes (dažreiz tamdēļ ir jāpārgriež pods), uzmanīgi izņem orhideju no poda, nopurini no saknēm veco grunti, ar šķērēm nogriez visas nokaltušās vai sapuvušās saknes. Podu jāņem par 1-2 izmēriem lielāku par iepriekšējo, poda apakšējā daļā nedaudz jāieber jauno grunti, uzmanīgi ievieto orhideju un no virspuses pārber ar jauno grunti. Substrātam starp orhidejas saknēm telpa jāaizpilda brīvi. Viegli, bet ne pārlieku blīvi, piespied substrātu.

Nepārklāj ar jauno substrātu orhidejas virsotnīti (augšanas punktu) – tai jābūt atklātai un jāatrodas nedaudz zemāk par podiņa malām. Nedaudz samitrini grunti un uz pāris dienām orhideju novieto ēnainā vietā.

Uz tikšanos tepatās,

Aija

Interesanti raksti :

  • Orhidejas no citām puķēm atšķiras ar valdzinošu skaistumu, fantastisku ziedu formu un krāsu dažādību un neparasti kaprīzu, sarežģīti kopjamu puķu ...

  • Šodien apskatīsim tos mēteļu modeļus, siluetus, krāsas un audumus, kas ir moderni 2010-2011 sezonā. Ja tev vēl jāizvēlas jaunā pavasara mēteļa mod ...

  • Arvien vairāk sieviešu priekšroku dod tieši īsiem matu griezumiem un tas nav nekāds brīnums. Tas ir ērti, stilīgi un vēl viens liels pluss mums, 4 ...

  • Šodien es izveidoju šī gada modernāko kokteiļkleitu pārskatu. Zinu, ka daudzām no mums tuvojas ballīšu, tusiņu, kokteiļvakaru un citu jauku pa ...

  • Dārzā darbu pašlaik tik daudz, ka nevar paspēt visus apdarīt : Mulčē; Veido savu viršu dobi; Ieziemo ūdensaugus; Gatavo smilts ...

 

Tags: , ,

Atbildes pavisam: 16

Man ir ko teikt »

 
  • Orhidejas ir dievišķas puķes.Man uzdāvināja divas,jo es mīlu puķes.Taču neprotu ar tām (ORHIDEJĀM) apieties.Ļoti priecājos par padomiem,kurus es šeit saņēmu.Ceru,ka spēšu iemācīties tās kopt,uzziedināt no jauna,pienācīgi aprūpēt.Ļoti liels paldies par padomiem!

     
     
     
  • Man liekas,ka nav vienaldzīgo,kad ierauga ziedu.Ar smaržu vai bez-zieds izraisa pārsteigumu,klusu prieku,apbrīnu par dabas skaistumu.Nav sieviešu,kuras nevīžīgi izturētos pret ziediem,puķēm.Jo sieviete arī ir kā zieds.Un katrs zieds,puķe dārzā vai telpās gaida uzmanību,mīlestību gluži tāpat kā sieviete.Ļoti patīkami,ka ir vīrieši, kuri audzē puķes,rada jaunas puķu šķirnes.Paldies visiem puķu mīļiem.Tā mūsu dzīve kļūst daudz skaistāka,bagātāka,daudzveidīgāka.Es mīlu puķes’bet neprotu tās izvietot kompozīcijās.GRIBĒTOS VAIRĀK par tēmām,kas veido prasmi plānot puķu kompozīcijas .dārzos.Paldies.

     
     
     
    • Paldies, Līga, par komentāru un ieteikumiem! :)

       
  • Anita

    Jauks un interesants raksts par orhideju kopšanu. Paldies!
    Arī šeit http://www.orchids.lv var iegūt ļoti vērtīgus padomus, izlasīt daudz interesanta un uzdot jautājumus par orhideju pasauli :)

     
     
     
  • Santa

    Iegaadaajos skaistu orhideju ssodien,un palasot informaaciju un aplukojot kraasnnos ziedu atteelus,saprotu,ka esmu nokkeerusi orhidejmaaniju!Paldies par ieteikumiem un padomiem iesaaceejiem!

     
     
     
  • Santa

    Iegaadaajos skaistu orhideju ssodien,un saprotu,ka esmu nokeerusi orhidejmaaniju!Paldies par ieteikumiem un padomiem iesacejiem!

     
     
     
  • Daina

    Paldies par padomiem, man orhidejas ir jau vairākus gadus, bet arvien gribas uzzināt ko jaunu.

     
     
     
  • […] pietiekošus un pareizus uzturēšanas un kopšanas apstākļus, sameklējiet informāciju par to, kā pareizi audzēt orhidejas un droši dodieties uz ziedu […]

     
     
     
  • Diana

    tad sanak ka vinjai smiltis nevajag bet tikai tasis??????

     
     
     
    • Tieši tā! :)

       
  • ieva

    mana orhideja izdzina berninjus kad man vinji jaanogriez un kaa jaaiestada?

     
     
     
  • Man orhideju uzdavinaja februari,priecajos par katru jauno ziedinu pavisam 12, tagad kad ir vairak saules, parcelu to no loga uz galdu,tagad ta saka birdinat nost ziedus, peldinaju to katru sestdienu 10-15 min. – varbut tas ir par daudz, jo saknes ir tumsi zalas. Paldies par padomiem,noteikti gribesu lasit vel.

     
     
     
  • LIENE

    Man ir divas orhidejas ,balta un lasumaina..tacu lasumaina nekadi negrib ziedet!
    Un vel,vai var majas apstaklos pavairot so skaito ziedu?

     
     
     
    • Orhideja var negribēt ziedēt vairāku iemeslu dēļ. Lūk, daži no tiem: gaismas trūkums, vai pārāk liels mitrums, it īpaši kad sāk veidoties un formēties nākamo ziedu pumpuri. Ja ar šo viss ir kārtība, tad, ja orhideja ilgi nezied ir kaut kas tātad jāmaina kopšanā. Lai orhideja beidzot sāktu ziedēt var mēģināt tai radīt stresa situāciju, piemēra, spēcīgu temperatūras kritumu no zemas un augstu vai arī, uz nakti orhideju novietot 18 gradu temp.telpā, bet no rīta roetni siltākā. Vēl ziedēšanu var panākt strauji mainot laistīšanas režīmu – pēkšņi pārtraukt laistīt. Bet vislielākā kļūda ko mēs pieļaujam – pārāk bieža laistīšana un pārāk liels mitrums.

      Kas attiecas uz pavairošanu – jā to var izdarīt. Iesaku palasīt šo materiālu: http://www.florets.ru/komnatnye-rasteniya/orhidei/kak-razmnodjitj-orhideyu-.html .

       
  • Vija Aizgale

    Liels paldies par pamācībām!

     
     
     
    • Lai labi aug, Vija! Un krāšņi zied! :)

       
  • Pievieno savu atbildi
     
    Your gravatar
    Es
     
     
     

     
     
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata