10 sievišķīgi jautājumi par kontaktlēcām
Vai kontaktlēcas jāizņem atrodoties solārijā, vai nēsājot kontaktlēcas var ieekonomēt uz saulesbrillēm, vai var lietot jebkādu dekoratīvo kosmētiku, vai lēcas nesasalst ļoti aukstā laikā…
Uz šiem un citiem sievišķīgajiem un visbiežāk sastopamajiem jautājumiem par lēcām atbild ārsts oftalmologs, Oftalmoloģijas instutūta kafedras docente Irina Leščenko.
Kādas ir kontaktlēcas?
Pastāv vairāku tipu kontaktlēcas: koriģējošās, ārstējošās un kosmētiskās. Pēdējā laikā arvien izplatītākas kļūst toriskās kontaktlēcas, ar kuru palīdzību tiek koriģēta astigmātiķu redze.
Atkarībā no kontaktlēcu maiņas biežuma ir vienas dienas lēcas, divu nedēļu lēcas un lēcas, kuru maiņa notiek pēc mēneša un vēl ilgākiem periodiem – pēc 3 mēnešiem un pusgada.
Jauniešu vidū īpašu popularitāti ir ieguvušas kosmētiskās kontaktlēcas, kuras ir tonējošas, krāsainas un kuras maina acu krāsu pat, ja radzene ir tumša.
Vai tā ir taisnība, ka nēsājot lēcas nedrīkst lietot acu kosmētiku?
Kosmētiku lietot drīkst, bet vispirms tiek ieliktas lēcas un tikai tad tiek uzklāta kosmētika. Dienas beigās vispirms ir jāizņem lēcas un tikai tad tiek noņemta kosmētika. Nav ieteicams pielietot birstošās ēnas un „vilkt” iekšējo acs kontūru.
Vai var nēsāt saulesbrilles, ja tiek nēsātas lēcas ar UV aizsardzības filtru?
Ir lēcas, kuras aizsargā acis no UV stariem. Bet ir jāsaprot, ka lēca noklāj tikai nelielu acs daļu: tikai radzeni un daļu acs, kas ir blakus (limbu), bet pārējā acs virsma ir neaizsargāta. Tieši tāpēc saulesbrilles nepieciešamas jebkurā gadījumā!
Vai, ejot solārijā, kontaktlēcas ir jāizņem?
Tādas nepieciešamības nav. Tieši otrādi – pateicoties kontaktlēcu spējām bloķēt kaitīgo UV starojumu, kontaktlēcu izmantošana solārijā ir ne tikai droša, bet pat vēlama. Bet, tomēr, lai neiekaistu acu plakstiņi un acu gļotāda netiktu ievainota, apmeklējot solāriju nepieciešams uzlikt speciālas aizsargājošas brilles.
Vai kontaktlēcas var nēsāt aukstā laikā?
Sals nav kotrindikāciju sarakstā, ja tiek nēsātas lēcas. Acs virsmai ir pastāvīga temperatūra (apmēram 35 grādi), pie tam acis ir daļēji aizsegtas ar plakstiņiem un skropstām. Tieši tāpēc salā lēcas nedeformējas un arī nezaudē savas īpašības.
Vai lēcas var nēsāt treniņa laikā sporta zālē?
Nēsāt lēcas sporta nodarbību laikā ir ļoti ērti! Pie tam to var darīt jebkuru sporta veidu laikā: fitnesa, skriešanas, volejbola spēles utt. Bet, apmeklējot baseinu, labāk izmantot lēcas, kas domātas vienai reizei – lai izejot no baseina tās var nomainīt uz citām. Ja tiek nēsātas lēcas, peldot baseinā ieteicams lietot peldēšanai domātās aizsardzības brilles.
Vai automašīnu vadīt var esot kontaktlēcās?
Vadot automašīnu, lēcas ir ļoti ērtas, jo tās nekropļo attēlu un nesašaurina perifērisko lauku, kas notiek tad, ja tiek nēsātas brilles. Kontaktlēcas jums ļauj droši un brīvi lūkoties sānu spoguļos, uz vadības paneli un atpakaļskata spogulī. Tieši tāpēc, vadot auto, bieži vien iesaka labāk lietot kontaktlēcas.
Vai tā ir taisnība, ka ar kontaktlēcām gulēt nedrīkst?
Ir lēcas, kuras var lietot guļot. Tās izgatavotas no silikona-hidrogēla materiāla, pateicoties kuram skābeklis līdz acij nokļūst bez ierobežojumiem.
Bet pirms sākat nēsāt lēcas veselas nedēļas garumā, nepieciešams konsultēties ar optikas salona ārstu oftalmologu, jo pastāv vesela rinda aizliegumu, saskaņā ar kuriem ir pacienti, kam nav ieteicams gulēt ar lēcām acīs.
Jebkurā gadījumā daudzreiz lietojamās lēcas uz nakti ir labāk izņemt – tas jūs pasargās no nelabvēlīgu reakciju rašanās iespējas.
Vai tā ir taisnība, ka gadījumos, ja redze pasliktinās tikai nedaudz, ir labāk nenēsāt ne brilles, ne kontaktlēcas?
Tās ir absolūti nepareizas domas. Tieši otrādi – redze sāks pasliktināties, ja jūs šai gadījumā nenēsāsiet brilles vai lēcas.
Ja redze nav ideāla, noteikti ir nepieciešama pilna apmēra redzes korekcija (lēcu vai briļļu dioptrijas atbilstība redzes faktiskajai nosliecei no normas).
Kad cilvēks slikti redz, pie tam, ja viņa redzei nav veikta korekcija, viņam pastāvīgi ir jāsasprindzina smadzenes, jāsamiedz acis, kas, savukārt, var veicināt turpmāko redzes pasliktināšanos.
Vai tā ir taisnība, ka briļļu un lēcu nēsāšana ir jāmaina?
Jā. Jūs pati nosakāt kā jums ir ērtāk: mainīt lēcas un brilles vai lēcas nēsāt visas dienas garumā.
Ir gadījumi, kad lēcu nēsāšana nav vēlama, piemēram, saaukstēšanās infekcijas saslimšanas gadījumā.
Tieši tāpēc tiem cilvēkiem, kas nēsā lēcas, noteikti ir jābūt arī brillēm.
Materiāla avots: woman.ru
Uz tikšanos tepatās,
Aija
Interesanti raksti :
Šodiena ir tā diena, kas pieder mums, kad vēlos no sirds sveikt mūs visas kopā un katru atsevišķi! Gan māmiņas, gan vecmāmiņas, gan tās, kurām ...
Sākot ar šī gada 23.oktobri Ja arī tu esi nolēmusi un arī apņēmusies līdz Ziemassvētkiem notievēt un nevis ar drastiskām metodēm un diētām, be ...
Rudens ir laiks, kad gribas ieritināties dīvāna stūrī, ietīties siltā segā, nolikt blakus sev kūpošas, smaržīgas tējas krūzi un lasīt... Rudens ir ...
Ļoti daudzas mūsu lasītājas ar rakstnieku Svetlanas Jermakovas un Leonīda Žarova e-grāmatām jau ir iepazinušās sen un es zinu – daudzas no jum ...
Ne jau tāpēc, ka man būtu iestājies nostaļģijas periods un arī ne tāpēc, ka man drīz, pēc pāris gadiem, 50. Vienkārši nesen es lasīju grāmatu, ku ...
Tags: acu lēcas, Kontaktlēcas, veselība, veselības profilakse
Ko citi saka: