Kā ziemā uzglabāt dārzeņus dzīvoklī un uz balkona
Tiem, kas dzīvo privātmājā, risināt jautājumu par dārzeņu uzglabāšanu ziemas laikā ir daudz vieglāk. Un pavisam cita situācija ir tad, ja mūsu rīcībā ir tikai daži kvadrātmetri vienā no daudzdzīvokļu māju augstceltnēm.
Šī tēma būs aktuāla īpaši tiem dzīvokļu īpašniekiem, kuriem nav pagraba telpu un šī iemesla dēļ ir spiesti dārzeņus pirkt salīdzinoši nelielos daudzumos.
Kartupeļi
Uzglabājot, kartupeļi izdala ūdeni. Un, lai šo izdalīšanos samazinātu, tie jāuzglabā vēsā vietā. Kartupeļi labi jānosusina, jāpārlasa, jāizmet laukā bojātie, jāsaliek kādā kastē un jāuzglabā uz balkona. Mitrumu var samazināt, saliekot virsū bietes, kas šo lieko mitrumu uzsūks sevī, pie tam šī iemesla dēļ bietes arī mazāk vītīs. Bet, kad laiks kļūs krietni vēsāks, kastes jāsiltina, bet, iestājoties salam, tās jāienes istabā un jānovieto kaut kur, kur ir vēsāks – pie balkona vai ieejas durvīm.
Protams, čaklāki saimnieki uz balkona var sameistarot siltinātas kastes. Zemāk pievienoju dažus internetā atrastus piemērus, lai varētu saprast par ko tad ir runa.
Foto avots: obalkonah.ru
Lai kartupeļi nepūtu, tiem virsū var uzbērt pīlādžu lapas (uz 25 kg kartupeļu 0,5 kg lapu).
Pilsētas dzīvokļu apstākļos kartupeļus var uzglabāt arī neausta materiāla triju slāņu maisā, jo, tā uzglabājot, kartupeļi ļoti labi „elpo”.
Sīpoli un ķiploki
Sīpolus un ķiplokus var uzglabāt tīkliņ- vai audekla maisiņos, protams, atsevišķi vienu no otra. Apmēram reizi mēnesī jāpārskata un jāizmet laukā sapuvušie vai sadīgušie. Tas ir labākais vidēja lieluma sīpolu uzglabāšanas veids.
Ziemas ķiploki uzglabājas sliktāk nekā vasaras ķiploki, bet tie ir daudz ražīgāki un tiem ir lielākas galviņas un šī iemesla dēļ tos audzē vairāk. Ap ziemas vidu ķiploki jau var būt izžuvuši, tāpēc apmēram februārī, kamēr tie vēl ir sulīgi, ieteicams tos salikt burkā un pārbērt ar miltiem vai sāli un uzglabāt ledusskapī. Ir vēl viens paņēmiens – ziemas ķiploku galviņas iemērkt izkausētā parafīnā vai vaskā, jo šī plānā vaska kārtiņa pasargās ķiplokus no izžūšanas.
Un vēl var ķiploku daiviņas notīrīt un uzglabāt augu eļļā. Šī iemesla dēļ ķiploks kļūs mazāk ass, bet eļļa iegūs ķiploku aromātu. Šāda eļļa labi noderēs salātu pārliešanai.
Burkāni
Lai saglabātu burkānus, galvenais nosacījums ir – pēc rakšanas tos nemazgāt. Burkāniem ir plāna miziņa, un to var viegli sabojāt, tāpēc ir jārīkojas uzmanīgi. Burkānu uzglabāšanai ir īpašs veids, kas gan ir diezgan sarežģīts, toties šādi apstrādāti burkāni telpā droši uzglabāsies visas ziemas garumā.
Lai šo metodi izmantotu, ir jāsagatavo ķiploku maisījums: glāzi ķiploku izmaļ caur gaļas mašīnu, šo samalto masu atšķaida ar 2 litriem ūdens un pēc tam atsevišķi pagatavo bieza krējuma konsistences mālu masu. Masai jābūt tādai, kas nenopil, ja tur sakņaugu uz leju. Un tad ņemam burkānu aiz astes, iemērcam vispirms ķiploku maisījumā un tūlīt pat uzreiz mālu masā un izliekam uz balkona vienā rindā, apžūšanai. Nožūstot, māli uz burkāna veido plānu aizsargkārtu.
Šādi sagatavotus burkānus jāsaliek kārtām koka kastēs bez spraugām vai arī kartona kastēs. Kastes dibenā jāieber sīpolu vai ķiploku čaumalas. Kastes aizver un vispirms tās var novietot uz balkona, bet pēc tam pārnest vienkārši vēsā vietā.
Ja uzglabājam nelielu burkānu daudzumu ledusskapī, tad bez šīs iepriekšējās apstrādes tos var ietīt papīrā un ievietot dārzeņu nodalījumā.
Kāposti
Sarkanos galviņkāpostus jāietin papīrā un tos šādi var uzglabāt telpā. Tā uzglabājot, apžūs tikai virsējās kāpostu lapiņas.
Bietes
Diezgan ilgi bietes var uzglabāt pie balkona vai ārdurvīm, ja tās ieliekam neaizsietos polietilēna maisiņos. Nelielu biešu daudzumu var uzglabāt ledusskapī.
Kabači
Cukini uzglabājas līdz pat pavasarim. Vienīgais nosacījums – tiem ir jābūt labi nogatavojušiem. Tie labi jūtas arī zem gultas vai uz skapja. Tomēr, tos ir regulāri jāpārbauda un jāatbrīvojas no iepuvušajiem.
Savukārt, baltie kabači uzglabāsies ne ilgāk par 2-3 mēnešiem, bet pēc tam tajos sāks dīgt sēklas, un kabači iegūs rūgtenu garšu.
Ķirbji, kuriem ir cieta miza un arī lielie ķirbji, kā arī cukini labi uzglabājas uz skapja vai zem gultas ne tikai līdz pavasarim, bet arī pat līdz jaunajai ražai. Arī ķirbji ar plānu miziņu saglabāsies labi, parasti, līdz janvārim, bet vēlāk tajos sāks dīgt sēklas.
Paprika
Papriku uzglabā vēsā vietā (ne lielākā par 10-12°C). Tādos apstākļos tā var saglabāties līdz pat 2 mēnešiem. Papriku ievieto vaļējās kastēs, katras rindu pārklājot ar bieza papīra kārtu vai arī – mazos plastmasas maisiņos, tos neaizverot ciet.
Papriku, tāpat kā daudzus citus dārzeņus un augļus, var sasaldēt, sagriežot to gabaliņos un ievietojot aizspiežamos plastmasas maisiņos.
Uz tikšanos tepatās,
Aija
Interesanti raksti :
Arvien biežāk, mēs iepērkamies ārzemju interneta veikalos un tās, kuras to sākušas darīt ir pavisam nesen, ļoti labi zina cik ļoti griba ...
Dāvanu saņemšanas un dāvināšanas prieks. Kā svētkos iepriecināt dārznieku, puķumīli vai vienkārši zaļi un ekoloģiski domājošos? Par to arī ...
Šī multfilma ir balstīta uz seno stāstu par badu un par viens otra atbalstu. Tā māca mūs, ka tad, kad mēs cīnāmies, lai pabarotu tikai s ...
Vasaras Saulgrieži sagaidīti, Jāņi nolīgoti, jāņu bērni aizbraukuši. Kas atliek? Jākārto māja, jāatvadās no svētku pušķojuma, greznojuma. ...
Beidzot ir novadīts sen plānotais un daudzām mūsu bloga apmeklētājām ļoti svarīgais vebinārs, kurš bija domāts visiem, kas vēlas pasūtīt H ...
Tags: dārzeņu uzglabāšana dzīvoklī, dārzeņu uzglabāšana uz balkona, dārzeņu uzglabāšana ziemā, kā uzglabāt dārzeņus ziemā
Ko citi saka: