Cik droši vai kaitīgi ir plastmasas trauki

plastmasas trauki (3)Plastmasas trauki ir ļoti ērti, viegli, izturīgi un lēti. Tomēr, to materiāls satur dažādus organiskus savienojumus. Tāpēc, plastmasas trauki tiek iedalīti traukos, kas nav domāti pārtikas produktiem, vienreizējos plastmasas traukos un traukos, kas domāti aukstu pārtikas produktu vai karstu produktu uzglabāšanai.

Līdz ar to, ja traukus izmantojam nepareizi, piemēram, uzglabājam karstus pārtikas produktus, dzeram karstus dzērienus no traukiem, kas domāti vēsiem produktiem, plastmasa sāk aktīvi izdalīt indīgas vielas, kas ietekmē cilvēka veselību.

  • Nedrīkst izmantot plastmasas traukus, kuriem ir beidzies to izmantošanas termiņš, ja tāds ir noteikts.
  • Nedrīkst izmantot ieplīsušus plastmasas traukus, jo pārtikā var nokļūt kaitīgas ķīmiskas vielas.
  • Nav ieteicams plastmasas glāzītēs liet spirtotus dzērienus. Toksiskas vielas, kas ir plastmasas sastāvā nešķīst ūdenī, bet ļoti labi šķīst spirtā.
  • Nedrīkst izmantot vienreizējos traukus (tāpēc tie tiek saukti par vienreizējiem) un tilpnes vairākas reizes, jo ar katru nākamo izmantošanas reizi toksisko vielu izdalīšanās pastiprinās. Tāpēc, ja tu esi iegādājusies, piemēram, ūdeni plastmasas traukā, tad pēc dzēriena izlietošanas pudelei jānonāk atkritumu spainī. Nav ieteicams to izmantot kā piena, kompota, kvasa un citu dzērienu uzglabāšanas trauku. Augsta produktu vai gaisa temperatūra, ilgstošs kontakts ar pārtikas produktiem, ultravioletie stari un skābeklis veicina polimēra materiālu „novecošanas” procesus. Tā rezultātā, no tiem izdalās mūsu organismam kaitīgas vielas un tās nonāk šajos traukos uzglabātajos pārtikas produktos.
  • Ļoti kaitīgi ir trauki no melamīna, kas vizuāli ir līdzīgi porcelānam, bet patiesībā ir plastmasa. Šos traukus ir aizliegts tirgot Eiropā, jo tie ir atzīti par zemas kvalitātes un veselībai kaitīgiem traukiem. Tomelamina trauki (3) izmantošana var veicināt augšējo elpošanas ceļu, aknu un kuņģa slimības, acu un ādas kairinājumus. Šo trauku kaitīgā iedarbība kļūst vēl spēcīgāka, ja uz tiem parādās skrāpējumi un plaisas.

Ir vēl viens spriedums, kurā būtu jāieklausās. Tas ir toksikologu un ekologu skatījums un viņi vienbalsīgi apgalvo, ka vienreizējās lietošanas trauki ir kaitīgi.

Jebkurā gadījumā, pasaules attīstītās valstis, pēdējā laikā, atsakās no plastmasas traukiem, veiksmīgi tos nomainot ar papīra traukiem – tie nav kaitīgi ne dabai, ne cilvēka veselībai.

Citu speciālistu viedoklis ir daudz optimistiskāks. Viņi apgalvo, ka materiāli, no kuriem tiek ražoti vienreizējās lietošanas trauki ir absolūti nekaitīgi cilvēka veselībai. Varbūt, daļēji, viņiem ir taisnība. Jo pirms masveidīgas šādu trauku ražošanas nodrošināšanas, zinātnieki ne vienu gadu vien speciālās laboratorijās pēta polimēru īpašības un to ietekmi uz cilvēka veselību. Tāpēc, ievērojot visus polimēra trauku tehnoloģiskos ražošanas procesus, tiem būtu jābūt nekaitīgiem cilvēka veselībai…

Tātad – viss atkarīgs no ražotājfirmas. Ja tā ievēro visus ražošanas noteikumus, tad uz ražojumiem jābūt norādītam kodam, produkcijas materiāla nosaukumam un precīzam produkcijas izmantošanas nolūkam (aukstiem, karstiem, beramiem pārtikas produktiem, šķidrumam utt.)

Bet ikdienā viss ir savādāk un, bieži vien, neviens nevar mums pārliecinoši pateikt vai produkcija ražota pēc stingriem noteikumiem un vēl grūtāk ir uzzināt trauku lietošanas nolūku.
Tāpēc, nav ieteicams aizrauties ar šīs trauku kategorijas izmantošanu ikdienā, ja vien neesi droša par to izgatavotāju un trauku pielietošanas drošību.

plastmasas traukiNeaizmirsti par vēl vienu svarīgu momentu. Izmantotos plastmasas traukus nav ieteicams rakt zemē (augsnē to sadalīšanās procesi ilgst gandrīz vienu gadsimtu) un dedzināt. Uguns temperatūra nav pietiekoši liela, lai pilnībā sadedzinātu plastmasu – tā vienkārši kūst, izmetot atmosfērā toksiskas un indīgas vielas, piemēram, dioksīnu.

Par cik, kā redzi, viedokļi ir dažādi, izskatās, ka visdrošāk ir izmantot vai nu vecos, labos “vecmāmiņu laiku” traukus vai tikai to ražotājfirmu plastmasas traukus, kas pilnīgi garantē savu izstrādājumu drošību gan pielietošanā, gan attiecībā uz tavas ģimenes veselību.

P.s. Informācija iegūta no interneta avotiem.

Uz tikšanos tepatās,

Aija

Interesanti raksti :

  • Glintveins – garšīgs un aromātisks dzēriens, kas ir kļuvis ļoti populārs aukstos ziemas svētku un brīvdienu vakaros. Tieši tāpēc arī šovakar vai ...

  • Daudzas saimnieces ledusskapī uzglabā produktus, kuriem vēsa temperatūra nemaz nav nepieciešama, bet dažreiz tā ir pat kaitīga. Izņemam no leduss ...

  • Par cik tamponi nosprosto šķidruma noplūdi no dzemdes, ārsti rekomendē tamponus mainīt ik pēc divām stundām tā iemesla dēļ, lai nespētu vairoties ...

  • Šodiena ir tā diena, kas pieder mums, kad vēlos no sirds sveikt mūs visas kopā un katru atsevišķi! Gan māmiņas, gan vecmāmiņas, gan tās, kurām ...

  • Šoreiz  bez vārdiem un liekvārdības.   Neatkarīgi no tā vai tu esi māte vai meita,  vai tev šobrīd  25, 40 vai 65, ziema aiz l ...

 

Tags: , , , ,

Ko citi saka:

Esi pirmais un pasaki kaut ko!
  • Pievieno savu atbildi
     
    Your gravatar
    Es
     
     
     

     
     
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata