Par mandarīniem un to izvēli

mandarini (2)Mandarīnam ir visas tiesības saukties par galveno Ziemassvētku un Jaunā gada augli. Ne katrs zina, ka mandarīna dzimtene ir Ķīna. Plaši pazīstams mandarīns kļuva tamdēļ, ka ir citrusauglis, kas aukstumu spēj izturēt vislabāk.

19. gadsimta sākumā mandarīns nonāca Eiropā, no kurienes sākās tā izplatība pa visu Vidusjūras piekrasti un Melnās jūras Kaukāza un Azerbaidžānas rajona krastiem.

Mandarīns pārstāv citrusaugļu dzimtu. No saviem citrusu radiem tas ir mantojis ne tikai vitamīna C krājumus. Tas satur arī vitamīnu D (pretrahīta iedarbība) un vitamīnu K (nodrošina asinsvadu elastību).

Jau novembra beigās lielveikalu augļu un dārzeņu nodaļu kastes ir pilnas ar oranžajiem bumbuļiem.

Kā starp šīm kaudzēm atrast garšīgākos?

Izrādās, tas nemaz nav tik grūti. Pirmā garšīga un sulīga mandarīna pazīme jau ir tā, ka tas liekas savam izmēram neatbilstoši smagāks.

Mandarīna garšu var noteikt arī vizuāli. Visskābākie ir nedaudz it kā saspiestie, mīkstie, vidēja lieluma mandarīni Unšiu (latīniski Citrus unshiu). Vienīgais to pluss ir tas, ka tiem nav kauliņu. Savukārt, lielajiem, biezādainajiem Santra mandarīniem ir vieglāk notīrīt mizu, bet arī tie nemaz nav tik saldi.
klementīni

Visgaršīgākie un sulīgākie ir klementīni (lat. Citrus clementina), kas ir mandarīnu un apelsīnu hibrīdi. Tie ir spilgti oranži un nelieli. Pie tam, klementīni uzglabājas visilgāk par visiem – apmēram mēnesi.

Ja tu esi pieradusi iepirkties uz nedēļu, tad noteikti esi saskārusies ar augļu uzglabāšanas problēmām. Ar mandarīniem to parasti nav. Galvenais ir neļaut tiem sakalst: uzglabā tos apmēram +6 grādu temperatūrā un vietā, kur ir paaugstināts gaisa mitrums.

Kā izvēlēties pašus garšīgākos mandarīnus?

Mandarīnu dzimtene ir tas, kas tev jāuzzina uzreiz. Zolīdos veikalos tas noteikti tiks uzrakstīts uz cenas lapiņas. Visbiežāk ir sastopami marokas, spāņu un turku mandarīni:

 • Marokas mandarīni ir saldi. Daudz sēkliņu. Miza ir ļoti plāna un viegli notīrāma.
 • Turku mandarīni – ar maigu skābumu, daudz sēkliņu, miza ir plāna, bet notīrīt tos ir grūtāk.
 • Spāņu mandarīni – saldi, ļoti sulīgi, ar 1-2 sēkliņām. Miza ir bieza, notīrāma viegli.

Ja audzētājvalsts uz cenas nav norādīta un to nezina ari pārdevējs, pamēģini noteikt mandarīna izcelsmi vizuāli:

 • Marokas mandarīni – nelieli, spilgti oranži, miza ir poraina.
 • Turku mandarīni – lieluma ziņā tādi paši, dzeltenīgi-zaļgani, miza ir gludāka un tie ir lētāki par citiem.
 • Spāņu mandarīni – lieli un dārgāki par citiem. Spilgti oranži. Miza ir poraina. Gadās, ka pārdošanā tie ir ar zaļiem zariņiem un lapiņām. Ar zariņiem – ilgāk uzglabājas.

fortunella mandarīniEksotiskie mandarīni. Ja tu ieraudzīsi kaut kur maziņus (lielums kā grieķu riekstam), garenus mandarīnus, nebrīnies par to cenu.

Tie ir mandarīni fortunella un tie ir diezgan liels retums un līdz ar to arī greznība. Šos mandarīnus var ēst ar visu mizu. Garša – skābena, ar nelielu rūgtenumu.

Mandarīni satur sekojošus vērtīgus vitamīnus un vielas:

– B grupas vitamīnus;

– Provitamīnus A un P;

– Askorbīnskābi;

– Minerālsāļus un citas vērtīgas vielas.

Ir kaites, kuru dēļ mandarīnus ēst nebūtu ieteicams, piemēram, ja ir alerģija pret citrusaugļiem, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūla, gastrīts ar paaugstinātu kuņģa skābes līmeni, holesticīts, hepatīts.

Mandarīnu sula palīdz tikt galā ar temperatūru, mazināt slāpes, slimajiem ar astmu un bronhītu attīrīt plaušas, atjaunot kuņģa un zarnu trakta mikrofloru.

Mandarīnu mizu tinktūra uzlabo apetīti, bet novārījums – mīkstina klepu. Mandarīnu ēteriskā eļļa atzīta par vienu no labākajiem līdzekļiem pret depresiju un sliktu noskaņojumu.

Mandarīnu eļļa tiek plaši izmantota kosmetoloģijā un der praktiski visiem ādas tipiem un vecuma kategorijām. Tā vienādi efektīvi cīnās gan ar grumbiņām, gmandarinian pinnēm un tikpat veiksmīgi nomierina jūtīgu ādu un palīdz cīnīties ar celulītu.

Ceru, ka šī informācija tev nedaudz palīdzēs neapjukt „mandarīnu mežā” Smile.

Uz tikšanos tepatās,

Aija

Interesanti raksti :

 • Šoreiz  bez vārdiem un liekvārdības.   Neatkarīgi no tā vai tu esi māte vai meita,  vai tev šobrīd  25, 40 vai 65, ziema aiz l ...

 • Žurnāls Forbes ir publicējis 2010.gada visaugstāk apmaksāto Holivudas aktrišu sarakstu un pārsvaru gūst „labākā vecuma” pārstāves! Sandra Bullo ...

 • Šodiena ir tā diena, kas pieder mums, kad vēlos no sirds sveikt mūs visas kopā un katru atsevišķi! Gan māmiņas, gan vecmāmiņas, gan tās, kurām ...

 • Dārzā darbu pašlaik tik daudz, ka nevar paspēt visus apdarīt : Mulčē; Veido savu viršu dobi; Ieziemo ūdensaugus; Gatavo smilts ...

 • Daudzas saimnieces ledusskapī uzglabā produktus, kuriem vēsa temperatūra nemaz nav nepieciešama, bet dažreiz tā ir pat kaitīga. Izņemam no leduss ...

 

Tags: , , , ,

Ko citi saka:

Esi pirmais un pasaki kaut ko!
 • Pievieno savu atbildi
   
  Your gravatar
  Es
   
   
   

   
   
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata