Kā ar sēdošu dzīves veidu cīnīties ziemā

mazkustigums_ziema

Hipodinamija (kustību trūkums) – vai, vienkāršāk sakot, mazkustīgums – ietekmē ne jau tikai sliņķus: riska grupā ir tieši tie, kas cītīgi brauc uz biroju, pacieš sabiedriskā transporta neērtības un stāv lielveikalu kases rindā. Rezultātā – vakaros un brīvdienās noguruma dēļ nevar pat pakustēties. Un cik vien tīk var lasīt par 10 000 soļu lietderību: tik aizņemtā dienas grafikā ailei „sporta zāle” vieta neatradīsies.

Labā ziņa ir tā, ka ar mazkustīgumu var cīnīties, ja esam gatavi nedaudz mainīt situāciju un ikdienas ieradumus. Būsim godīgi, mājai un interjeram šādas izmaiņas ne vienmēr nāk par labu. Bet mūsu kustību aktivitāte noteikti palielināsies.

Transporta pieejamība

Drīz vien pēc mašīnas iegādes tās laimīgie īpašnieki sāk sūdzēties par lieko svaru, nogurumu un nervu spriedzi – vārdu sakot, par visu, kas jaunā auto īpašniekam nāk klāt kā bonuss. Jā, jā, tu droši vien esi dzirdējusi: staigāt ir veselīgi un labāk to darīt pēc iespējas biežāk… Bet tu – esi pie stūres, tu jau sen par to sapņoji un tu ar visu esi apmierināta! Es necentīšos tevi pārliecināt par pretējo. Zinu, kā tas ir.

Tāpēc, „atspersimies” no tā punkta, kurā esam. Es saprotu, ne vienmēr šie padomi būs izmantojami, bet tomēr – centīsimies tos pielietot pēc iespējas biežāk. Un tā…

Meklēsim no ieejas vistālāko auto stāvvietu – gan pie mājas, gan pie biroja.

No veikala līdz automašīnai atstumtos un iztukšotos pārtikas ratiņus aizstumsim atpakaļ.

Atnāci mājās – nenes smagās somas uzreiz uz virtuvi. Paņem tikai to, kas ieliekams abās rokās (piem. piens un maize) un pacietīgi iztukšo somas ar kādiem “desmit piegājieniem”.

Ja esi noskaņota nopietni, iekārto “dienu bez auto” vismaz reizi nedēļā.

Tev nav auto? Teorētiski, viss ir tikpat vienkārši – saņemties un atteikties no sabiedriskā transporta par labu kājām iešanai. Bet ārā nav vasara, un arī ne pavasaris…?

Nu tad rīkosimies pamazām. Nav jāiet kājām visas astoņas pieturas: piemēram, izkāp tikai par vienu pieturu ātrāk un pārējo ceļu ej kājām. Pēc viena-diviem mēnešiem jau izkāp divas pieturas ātrāk.

Ja iet runa par produktu iegādi, tad ej uz tālāku veikalu, ne uz to, kas ir mājas galā.

Padoms kāpt uz savu stāvu kājām, nevis izmantot liftu – banāls padoms. Bet kā būtu ar skrējienu pa kāpnēm?

Plānošanas īpatnības

Dažreiz izpildīt un pat pārsniegt fizisko aktivitāšu normu palīdz dzīvokļa izkārtojums. Pakāpieni, gari koridori un izolētas istabas – tās ir interjera īpatnības, kas plānojumu sarežģī, bet tajā pašā laikā ļauj saglabāt ķermeni tonusā.

Kamēr mēs kursējam caur istabām un mājas stāviem, nemanāmi sakrājas vajadzīgie kilometri. Neticami? Lai novērtētu reālo kustību aktivitāšu apmēru, izmantosim soļu mērītāju – rezultāts var ļoti pārsteigt.

Bet tā taču ir par maz…

Nekad nerunā pa telefonu sēžot/guļot – centies staigāt. To brīnišķīgi var izmantot ofisā un mājās.

Tev ir neliels dzīvoklis un staigāt nav kur?

Nu tad izdomā „neērtu” vietu, kur varētu turēt telefonu. Lai tev katru reizi, kad telefons iezvanās, vai „atnāk” īsziņa, būtu jāceļas kājās.

Vakariņo citā istabā, nevis virtuvē: nepieciešamība uzklāt galdu, bet pēc tam to novākt un aiznest visu uz virtuvi, liks tev vairāk kustēties.

Organizē savu darba vietu

Saglabāt sevi labā formā palīdz ne tikai pastaigas, bet arī bieža pozas maiņa.

Ja virtuvē ir bāra lete, pie tās var darboties stāvus. Ir veikti pētījumi, kuru rezultātā ir konstatēts, ka tā ir vieglāk domāt un rakstīt.

Arī jaunās mazo bērniņu mammas ir atzinušas, ka pārbaudīt savu e-pastu un darboties pie portatīvā datora, kas atrodas uz bāra letes, ir daudz ērtāk. Mazais netiek klāt, bet mammai nav jāapsēžas.

Starp citu, parasto krēslu var aizstāt ar fitball bumbu (milzīga lieluma bumba). To ieteicams izmantot ne tikai lēkāšanai un mazuļa šūpošanai, bet, uz tās sēžot, ir diezgan ērti arī strādāt pie datora.

Jaunas dienas rīts jāsāk ar ūdens pudeli, kuru tu noliec redzamā vietā uz cita (ne uz tā paša, pie kura sēdi) galda un dienas gaitā izdzer. Ignorēt ķermeņa dotos signālus un nepiecelties neizdosies. Un vēl – ja jau piecēlies, tad pirms pieej pie ūdens karafes, pāris reizes pieliecies un vismaz 30 sek. apstājies (protams, ja esi mājās) plank pozā.

Starp citu, runāt skype vai skatīties video var arī no planšetes, to turot rokās un staigājot pa istabām vai, darbojoties uz velotrenažiera.

Iemīli uzkopšanas darbus un pašas veikto remontu

Skapju revīziju nav jāpārvērš dzīves jēgā: daudz veselīgāk un efektīvāk to darīt ik pa laikam, nu vismaz 2x gadā. Pie tam, šādu darbošanos var pielīdzināt meditācijai: metodiski lokot T-krekliņus un meklējot zeķēm pārus, mēs ne tikai kustamies, bet arī sakārtojam savas domas.

Neuztici putekļu sūkšanu citiem. Neuztver to, kā laika izšķērdēšanu. Desmit minūšu laikā tu būsi iztērējusi 70 kalorijas, ja tu mazgāsi grīdas, 110 kcal – ja tu ar rokām tīrīsi vannu un izlietni, apmēram 80 kcal – ja tu slaucīsi no mēbelēm putekļus. Ja šis uzkopšanas process ilgst vairāk kā desmit minūtes, tad to tu vari uztvert jau kā fizisku treniņu.

Ja vien tas iespējams, sīkos mājas remontdarbus (ja ir iemaņas) pildi pati. Krāso, līmē tapetes utt. Protams, tas nav tik interesanti, kā pavadīt vakaru pie TV uz dīvāna, toties labums būs lielāks un iegūtais rezultāts būs patīkamāks.

Uz tikšanos tepatās,

Aija

Interesanti raksti :

 

Tags: , ,

Ko citi saka:

Esi pirmais un pasaki kaut ko!
  • Pievieno savu atbildi
     
    Your gravatar
    Es
     
     
     

     
     
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata