Tavas gultas matracis

 

ērts matracisMēs rūpējamies par savu ķermeni, skujam to, mazgājam, to nēsājam uz trenažieru zāli, ietinam siltās drēbēs, kad ir auksti, smērējam ar krēmiem un sargājam no karstas saules.

Bet vai mēs sargājam tā pamatu – mugurkaulu?  Mūsu mugurkaulam ir tikai dažas stundas diennaktī, kad viņam ir iespēja atrasties dabiskā,  horizontālā stāvoklī. Vai viņš paspēs šai laikā atpūsties no dienas slodzes jeb tu tam visam vēl iemanīsies pieplusēt nakts diskomfortu?…

Šodien parunāsim par priekšmetu, kurš gadiem, pat gadu desmitiem ietekmēs tavu veselību un labsajūtu. No tā būs atkarīgs tavs garastāvoklis, darbaspējas, labsajūta un miega kvalitāte. Parunāsim par tavu gultas matraci.

 

Iespējas un draudi

Lai atbrīvotos no sāpēm mugurā, daudzi speciālisti iesaka gulēt uz dēļiem, kas pārklāti ar segu. Bet šādā stāvoklī mugurkauls visu nakti atrodas izliektā stāvoklī, kas tavām locītavām, patiesībā, nenāk par labu.labs matracis
Arī nepareiza matrača izvēle var veicināt hroniskas slimības: osteohondrozi, radikulītu, artrītu, asinsrites traucējumus, bezmiegu, alerģiju un astmu.

Toties, labs matracis ir spējīgs nodrošināt ķermeņa saimniekam apstākļus, kas veicina spēku atjaunošanos, lai pagarinātu jaunību un saglabātu veselīgu stāvokli visa nakts miera laikā.

 

Gaumes lieta

Matraču ražotāji un pārdevēji labāka rezultāta dēļ izmanto daudz, dažādus ietekmīgus vārdus. Atšifrēsim pašus skaistākos no tiem.

Ortopēdiskais matracis domāts jebkādu  ķermeņa deformāciju mazināšanai un ķermeņa atveseļošanai (grieķu vārds ortos – tiešs, pareizs. Grieķu vārds pedia – atjaunošana).

Anatomiskais matracis – „atkārtojošs ķermeņa kontūras”.

Patiesībā – nav ne vienu, ne otru matraču.  Ir vienkārši ērti matrači. Pārējais ir mārketings.

Precizēsim. Tavs ķermenis ir neatkārtojams. Tāpēc ērtības uztvere katram ķermenim ir individuāla. Matracis, kas ir komfortabls solīdu gabarītu vīrietim, tāds neliksies trauslai meitenei un otrādi. Cenšoties iegādāties ortopēdisku matraci,  ir ieteicams izmantot sistemātisku pieeju un ievērot visus sekojošos elementus: ķermenis + matracis + pamats.

Atceries: Matracis nevar būt ortopēdisks kā tāds. Vai nu tas ir ortopēdisks tieši tev. Vai arī nav.

 

Matrača pamatfunkcijas ir divas:

Ķermeņa atbalsts – tā ir matrača spēja izturēt ķermeņa svaru, miega laikā muguru uzturot taisnā stāvoklī un tādā veidā tevi atbrīvojot no sāpēm mugurā. Šo matraču funkciju nodrošina matrača pamats – lateksa vai atsperu bloks.

Komforts – tā ir matrača spēja atbilst ķermeņa formām un samazināt slodzi uz parastajiem atbalsta punktiem, lai samazinātu vēlmi nakts laikā grozīties no sāna uz sānu.  Komfortu nodrošina matrača pildījuma slāņi un stepētā plakne.

 

Atsperu un bez-atsperu matrači

matrača satursMatrača bezatsperu bloks  – monobloks no mākslīgā vai dabiskā lateksa, kas ir satīts rullī un iepakots vakuumā. Kā pildījums tiek izmantotas kokosa šķiedru lapas – koira.
Pie šīs matraču kategorijas pieder arī matrači, kas pildīti ar šķidrumu vai gaisu.

Atsperu bloks  sastāv no savā starpā atkarīgām atsperēm – noteiktā veidā, savā starpā sapītām atsperēm. Ir matrači ar neatkarīgo atsperu blokiem, kuros katra atspere ir ievietota atsevišķā  „glāzītē” un darbojas neatkarīgi no „kaimiņienēm”. Šāds matracis maksā dārgāk. Neatkarīgo atsperu bloka matrači nodrošina „individuālu pieeju” katrai cilvēka ķermeņa daļai atsevišķi. Tāds matracis ļauj mugurkaulam atrasties dabiskā stāvoklī.

Visi atsperu matrači nodrošināti ar starplikām, kas ir atbildīgas par tādām ražojuma īpašībām kā mīkstums, cietums, atsperīgums utt.
256 atsperes uz vienu kvadrātmetru –   tas ir lielākās daļas  neatkarīgo atsperu bloku standarts. Visdārgākajiem modeļiem ir vairākas elastības zonas un tam pateicoties tie ir īpaši komfortabli. 

NASA tehnoloģijas ir ļāvušas radīt tādu pārklājumu kā Tempur, kas ir izteikti elastīgs materiāls, kurš labi iegaumē cilvēka ķermeņa kontūras.

Mūsdienās atsperu matracis – to var nosaukt par augstu tehnoloģiju agregātu miegam. Tāda matrača komplektēšanai un regulēšanai nepieciešams roku darbs, tāpēc šī matrača cena var būt lielāka pat par 500 latiem.

 

Pildījumsmatrača pildījums

Plaši tiek izmantoti  gan tradicionālie pildījumi – voiloks, porolons, sintepons, vilna, gan mūsdienīgāki – kokosa koira, mākslīgais un dabiskais latekss, retāk zirgu astri. Higiēniskie un ekoloģiskie pildījumi tiek apstiprināti ar sertifikātu.
Daudzi vidējā un augstākā cenu plauktiņa matrači tiek apgādāti ar aeratoriem jeb ventilācijas atverēm, kas nodrošina brīvu gaisa cirkulāciju konstrukcijas iekšienē.

 

Matrača konstrukcijas pamats

Kā likums, matrača pamats ir darināts no rāmja un atbalstam domātām, stingrām, šķērsām novietotām 18-22 mm platām koka redelēm – lamelēm. Lamelēm ir raksturīgs atsperīguma efekts un tās darbojas kā vienota sistēma kopā ar matraci.

Nakts laikā cilvēka ķermenis izdala apmēram 0.5 -1 litru sviedru. Tāpēc, ja matracis ir novietots uz virsmas bez lamelēm, tad tas „neelpo”.  Kvalitatīvs pamats nodrošina normālu gaisa cirkulāciju, pagarina matrača kalpošanas ilgumu un palīdz daudz  efektīvāk atslogot mugurkaulu.

 

Veca matrača pazīmes

matrača atsperesKāds ir tavs matracis? Tas sāk izskatīties nonēsāts, jo to esi mantojusi no saviem vecākiem? Tas sāk vidusdaļā izliekties?

Lūk, pamatīpašības, kas liecina, ka ir laiks iegādāties jaunu matraci:
–    tam ir vairāk kā 10 gadi;
–    tas čīkst;
–    muguras sānos duras atsperes;
–    slikti ož;
–    kad kāds ir uzsēdies uz tā malas, tas izliecas un veļ tevi no viena sāna uz otru;
–    šļūk no gultas;
–    ūdens matracis netur ūdeni;
–    gaisa matracis sāk sašļukt utt.

 

Ieteikumi matrača pircējam:

 1. Cietības tests. Tavs matracis ir mīksts un ērts, bet no rītiem tavs ķermenis ir sāpīgs? Mugurai nepieciešams atbalsts. Tai pat laikā pārlieku ciets matracis traucē asins cirkulāciju un no rīta tu vari justies kā sasista.
 2. Meklē komfortu. Nekautrējies! Apgulsties uz matrača veikalā! Pagrozies. Vai ilgi jāgrozās, kamēr atrodi ērtu pozu? Labs matracis tev neliks nakts laikā grozīties un meklēt ērtāku pozu. Sajūti momentu, kad ir kļuvis ērti. Matrača izvēles laikā ir svarīgi ieņemt to pozu, kuru tu izmanto guļot. Tavam mugurkaulam jābūt taisnam.
 3. Vai matracis nodrošina personīgi tavam ķermenim atbalstu tur, kur tas ir nepieciešams? Neklausies pārdevēju stāstos par matrača ortopēdiskajām īpašībām. Viņi neko nezina par tava mugurkaula diska novirzi vai saspiesto nervu! Meklē to, kas ir ērti tieši tev!
 4. Vai tas ir pietiekami plats? Vai tu guli viena vai divatā? Vai tu vai tavs partneris miega laikā daudz grozās? Kādam der arī maza gulta, bet gara vai pilnīga auguma cilvēkiem ir nepieciešams plašums.
 5. Maksā par kvalitāti!  Nemeklē pašus lētākos variantus! Tie ir plānāki, satur ne labākos pildījuma materiālus un nenodrošina nepieciešamo atbalstu. Ja tu šaubies, pievērs uzmanību jau zināmām firmām un brendiem!

 

Matraču iegādes vietas un veidi

Iegādāties matraci var neizejot no mājas, caur internetu un samaksāt par to var tad, kad tas jau atrodas tavā koridorā. Piegādes termini ir dažādi – no 2-5 dienām un līdz pat 2 nedēļām. Plusu šai variantā ir daudz. Tā ir diezgan liela laika ekonomija; brīvdienas nav jātērē, lai braukātu pa veikaliem; var mierīgi, nesteidzoties izstudēt  piegādājamos variantus, skatoties bildītes un lasot preces sīku aprakstu; pērkot caur internetu ir liela izvēle un daudz zemākas cenas.

Mīnuss, laikam, ir viens, bet ļoti liels – nav iespējams uz matrača apgulties, sajust to, izjust vai tas ieņem tava ķermeņa formas…

 

Rezumēkā izvēlēties matraci

Tikai nesaki, ka tu nevari atļauties sev iegādāties jaunu matraci! Tu nedrīksti to neatļauties! Tā ir tava dzīve, tava atpūta, tavas dvēseles miers un ķermeņa harmonija!
Tiem, kuri sava straujā dzīves ritma dēļ cieš no bezmiega, tas ir divkārši svarīgi!

Veselīgs miegs – tā ir tavas veselīgās dzīves 1/3daļa.

Pareizi gulēsi – pareizi dzīvosi dzīvi! Guli labi un esi vesela!

Uz tikšanos tepatās,

Aija

Interesanti raksti :

 

Tags: , , ,

Atbildes pavisam: 2

Man ir ko teikt »

 
 • Ilona Riekstiņa

  Paldies, daudz ko uzzināju par matračiem tieši laikā kad man jāpērk sev jaunu matraci.

   
   
   
 • labs matracis

  Tiešām lieliski ieteikumi :) Savu jauno matraci gan nopirku pirms šī raksta uziešanas, taču prieks redzēt, ka tas atbilst visiem labākajiem standartiem – pareizi izvēlējos :)

   
   
   
 • Pievieno savu atbildi
   
  Your gravatar
  Es
   
   
   

   
   
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata