Kāpēc sāk sirmot mati

 

kapec_sak_sirmot_mati

Mums, sievietēm vecumā pēc 40 un vēl jo vairāk pēc 50, it kā nav ko brīnīties, ja mati sāk sirmot. Un tomēr…. Kāpēc tas tā notiek un kāpēc vienām sievietēm tie sāk sirmot jau ap 30, bet citām šis process sākas krietni pēc 50?

Matu nosirmošana ir tikpat dabiska organisma novecošanas pazīme, kā, piemēram, grumbiņu parādīšanās. Katram cilvēkam šis process notiek citādi: kādam mati sāk sirmot 40 gadu vecumā, bet kādam savu krāsu mati saglabā līdz pat sirmam vecumam. Bet, ja nu tev līdz pensijai ir diezgan tālu, bet tavos matos parādījies nodevīgais sudraba spīdums, ir vērts aizdomāties…

Kā rodas sirmums

Mūsu matu krāsu ietekmē melanīna paveids – pigments, kas atrodas matu folikulā. Pateicoties eimelanīnam, mati iegūst tumšos un kastaņa toņus, bet feomelanīns matus padara gaišus vai rudus.

Kad melanīna izstrādes process ir traucēts, mati savu dabisko "krāsu" nesaņem un sāk sirmot. Ar gadiem melanīna daudzums samazinās dabiskā ceļā, un mati pigmenta vietā piepildās ar gaisa burbulīšiem, tā iegūstot baltu vai pelēku nokrāsu. Ātrums, ar kuru mati maina krāsu, atkarīgs no vairākiem faktoriem: no pašu matu un ādas krāsas, no iedzimtības, no pārciestām slimībām un no dzīvesveida.

Par normālu tiek uzskatīts, ja cilvēks sāk sirmot vecumā pēc 40-45 gadiem, bet šī norma nav piemērojama visiem. Vidēji sievietēm tas notiek nedaudz ātrāk nekā vīriešiem. Eiropieši parasti nosirmo ātrāk par tumšādainajiem cilvēkiem, bet indiešiem sirmi mati sāk parādīties vecumā pēc 70.

Bet, ja sudrabainie matiņi tavos matos parādās jau 20 gadu vecumā, ir vērts izprast tā iemeslus un kaut ko tajā situācijā sākt mainīt laicīgi.

Kāpēc agri sāk sirmot mati

Kāpēc mati sāk sirmot jauniem cilvēkiem? Visbiežāk pie vainas ir ģenētiskā predispozīcija. Ja taviem vecākiem mati sāka sirmot 25 gadu vecumā, morāli sāc gatavoties tam, ka tas pats liktenis var būt arī taviem matiem. Pirmie sirmie mati var parādīties pat pusaudža vecumā. Novērst matu sirmošanu šajā gadījumā nav iespējams – būs jāsamierinās un jāapbruņojas ar matu krāsu.

Iegūtās slimības

Ir dažas slimības, kas var ietekmēt melanīna ražošanu, tādejādi izraisot priekšlaicīgu nosirmošanu. Dažas no šīm slimībām ir vairogdziedzera disfunkcija, vitiligo (pigmentācijas traucējumi), anēmija, kuņģa un zarnu trakta slimības, sirds un asinsvadu slimības, hormonālie traucējumi un kaulu un muskuļu audu slimības. Savlaicīga šo slimību diagnostika un ārstēšana var pat atgriezt dabisko matu krāsu.

Pārciestie stresi un likteņa triecieni

Droši vien esi dzirdējusi, ka avārijas vai tuva cilvēka nāves gadījumā var novecot vienas dienas vai nakts laikā. Bet, lai tas notiktu, ne vienmēr ir vajadzīgs spēcīgs trieciens. Dažreiz, lai matu saknīšu asinsrite pasliktinātos un tie sāktu atmirt, ir gana ar regulāru stresa devu vai depresiju. Ne uzreiz to var ievērot, bet, kad vecais mats izkritīs, to ar lielu skubu nomainīs sirmais. Lai mati nesāktu sudraboties pirms laika, centies stresu savā dzīvē samazināt. Vairāk pastaigājies, nodarbojies ar sportu un pret nepatikšanām izturies vienkāršāk.

Nepareizs uzturs

Nepietiekams uztura daudzums un regulāras diētas tavam ķermenim var atņemt daudz uzturvielu. Pilnvērtīgai matu augšanai nepieciešami B grupas vitamīni, varš, cinks un dzelzs. Ja matu folikulas nepieciešamās vielas nesaņem, melanīna ražošana var tikt apturēta. Tāpēc savam ikdienas uzturam jāpievieno rieksti, banāni, āboli, vīnogas, aprikozes, gurķi, tomāti, siers, rīsi, kvieši, jūras produkti un rudzu maize.

Bieža matu krāsošana

Matu krāsās esošās ķīmiskās vielas veicina folikulā esošā dabiskā pigmenta zaudēšanu. Ja no matu krāsošanas atteikties nevari, stiprās krāsas pamazām mēģini nomainīt ar mazāk kaitīgām krāsām.

Kā atgriezt dabīgo matu krāsu

Ja tu vēl neesi sasniegusi 40 gadu vecumu, un tev nav ģenētiskās ātras nosirmošanas noslieces, bet matos ir jau pamanāms "cienījamais" sirmums, dodies pie trihologa.

Dabīgo matu krāsu var atgūt, izmantojot dažādus preparātus, kas matu saknēs provocē aktīvu pigmenta ražošanu. Daudzas receptes piedāvā tautas medicīna. Lai atjaunotu matu krāsu, var pielietot sarkanā pļavu dāboliņa, žeņšeņa, seleriju sakņu un nātru novārījumus. Šie augi ne tikai atjauno krāsu, bet arī stiprina folikulas un veicina ātrāku matu augšanu. Regulāri jālieto arī speciālus vitamīnus.

Laukā raut sirmos matus nav ieteicams, jo to vietu aizņems citi sirmi mati, tikai šoreiz jau daudz resnāki un cietāki.

Dabisko matu krāsu var atgriezt daudzos gadījumos, bet ar šo problēmu jāsāk nodarboties laicīgi un kompleksi: ir pareizi jāēd (ja sāksim pareizi ēst, melanīns var atjaunoties, atgriežot matiem dabīgo krāsu), jāuzņem vitamīnus, jāsamazina kaitīgā iedarbība uz matiem un stresa daudzums mūsu dzīvē.

Uz tikšanos tepatās,

Aija

Interesanti raksti :

 

Tags: , , , ,

Atbildes pavisam: 1

Man ir ko teikt »

 
  • marcus

    manuprāta arī alkohola lietošana pasteidzina matu nosirmošanu

     
     
     
  • Pievieno savu atbildi
     
    Your gravatar
    Es
     
     
     

     
     
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata